V Česku přibylo podnikatelů. Nejvíce za tři roky | E15.cz

V Česku přibylo podnikatelů. Nejvíce za tři roky

V Česku přibylo podnikatelů. Nejvíce za tři roky
ZDROJ: Zetor

ČTK

V letošním prvním pololetí v Česku přibylo 6492 podnikatelů, o 43 procent více než před rokem a nejvíce za poslední tři roky. Celkem v tomto období začalo podnikat 31 187 fyzických osob, zatímco podnikání ukončilo 24 698 lidí, vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Počet lidí, kteří začínají v první polovině roku podnikat na své jméno, se v posledních pěti letech s mírnými výkyvy stabilizoval na hranici 31 tisíc lidí. Počet fyzických osob, které se svým podnikáním v první polovině roku končí, se dlouhodobě pohybuje mezi 24 tisíc a 27 tisíc. V prvním pololetí byl přitom počet ukončených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby nejnižší od roku 2014, vysvětlila důvod vyššího přírůstku podnikatelů analytička CRIF Věra Kameníčková.

V prvním pololetí připadlo v ČR na každých deset lidí, kteří své podnikání ukončili, dalších 13, jež naopak s podnikáním na své jméno začali. Nejvyšší rozdíl mezi rušenými a nově zakládanými podnikatelskými oprávněními pro fyzické osoby byl na Vysočině a v Praze, kde na místo deseti končících podnikatelů nastoupilo 16 nových. V Karlovarském kraji se počet podnikatelů naopak snižoval. Za každých deset končících podnikatelů tam nastoupilo pouze osm nových.

České dráhy mohou přijít o byznys za miliardy, říká šéf Leo Expressu Köhler

Nejvíce fyzických osob začínalo podnikat tradičně v krajích spojených s největšími českými městy, tedy v Praze (4908) a Středočeském kraji (3965), v Jihomoravském kraji (3529) a v Moravskoslezském kraji (3348). V těchto krajích také nejvíce podnikatelských oprávnění zaniklo. V Praze podnikání během prvního pololetí ukončilo 3087 fyzických osob, v Moravskoslezském kraji 3058, v Jihomoravském kraji 3017 a ve Středočeském kraji 2996.

Nejoblíbenějším oborem byly mezi podnikateli v prvním pololetí profesní, vědecké a technické činnosti, v nichž začalo podnikat 5662 lidí. Následoval obchod se 4739 novými podnikateli a zpracovatelský průmysl, kde začalo podnikat 4387 lidí. "Pokračuje tak trend zvyšujícího se zájmu o specializované činnosti, který pozorujeme v posledních několika pololetích. Ve druhém pololetí loňského roku poprvé v historii překonal zájem podnikatelů o profesní, vědecké a technické služby zájem o podnikání v obchodu a v letošním prvním pololetí se tento trend dále zvýraznil," upozornila Kameníčková.

Léto je šancí pro samoživitele na přivýdělek. Má to ale jeden háček

Obchod přitom zůstává odvětvím, kde nejvíce podnikatelů svá oprávnění ruší. V letošním prvním pololetí v tomto odvětví ukončilo činnost 6830 podnikatelů. Následovalo stavebnictví se 4256 zrušenými podnikatelskými oprávněními a zpracovatelský průmysl, kde přestalo podnikat 3041 lidí. V obchodu tak začalo podnikat pouze sedm nových lidí na deset podnikatelů, kteří svoji činnost ukončili. Celkově v odvětví ubylo téměř 2100 podnikatelů.

Naopak profesní, vědecké a technické činnosti zaznamenaly nejvyšší absolutní přírůstek počtu podnikatelů, a to 2795. Na jednoho končícího podnikatele zde připadali dva noví podnikatelé. Ještě rychleji v tomto ohledu přibývali podnikatelé v informačních a komunikačních činnostech, kde za deset končících podnikatelů nastoupilo 44 nových.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!