Zákaz prodeje pamlsků ve školách se nelíbí ředitelům ani rodičům

bonbony

bonbony Zdroj: CC BY 2.0: APM Alex

...
2
Fotogalerie

Od 1. ledna 2017 začne platit takzvaná pamlsková vyhláška, která zakazuje v základních školách prodávat výrobky s příliš vysokým obsahem soli, cukrů a tuků. Vrásky na čele přidělala především ředitelům víceletých gymnázií.

Podle nového nařízení se totiž nezdravé potraviny a nápoje nesmějí prodávat žákům, kteří nedokončili povinnou školní docházku.

Starší žáci v nákupu nemají žádné omezení. Jak budou řešit situaci ředitelé škol, v jejichž bufetu nakupují jak žáci z víceletých gymnázií, kde jsou ti, pro které vyhláška platí, i ti, kdo mohou nakupovat bez omezení? Námi oslovení ředitelé škol se shodují, že vyhláška je nešťastná.

Již několik měsíců upozorňují ředitelé škol na přílišnou přísnost vyhlášky. „Pokud limitům ve vyhlášce nevyhovuje běžná bageta s rostlinným máslem, plátkem šunky a sýra, tak je zřejmě – alespoň dle mého názoru – něco špatně,“ uvedl pro reflex.cz ředitel Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě Jiří Peroutka.

Zároveň potvrdil, že stejně jako většina ředitelů čeká na metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, který by měl k vyhlášce vzniknout.

A nejen přísný výběr povoleného zboží provozovatelům bufetů i ředitelům vadí. Pavel Škoda, ředitel Jiráskova gymnázia v Náchodě, upozorňuje také na zajímavý fakt, který se týká svobodného rozhodování žáků.

„Pokud zabráníme žákovi, aby se – přiměřeně poučen školou i rodiči – svobodně rozhodoval, co si koupí k jídlu či pití a tak podobně, krátkodobě ho ochráníme před některými možná nepříznivými důsledky jeho chování, ale zcela v něm potlačíme něco mnohem důležitějšího, a to schopnost se svobodně, samostatně, a hlavně zodpovědně rozhodovat.“

Dokončení článku najdete na webu Reflex.cz >>>