Zdravotnická aplikace Babylon expanduje. Nabídne umělou inteligenci i videohovory s lékaři | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Zdravotnická aplikace Babylon expanduje. Nabídne umělou inteligenci i videohovory s lékaři

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Společnost Babylon Healthcare poskytne služby svého virtuálního doktora významné britské soukromé zdravotní pojišťovně Bupa.

Od konce tohoto měsíce tak budou mít aplikace Babylon bezplatně k dispozici pracovníci, kteří mají pojištění Bupy přes své zaměstnavatele – velké korporace. Následně zahrne Bupa tuto službu i pro menší firemní klienty. Kolik za to Bupa zaplatí, strany nezveřejnily.

Chloubou Babylonu je chat využívající umělou inteligenci. Ten může fungovat jako první zdravotnický kontakt pro stanovení diagnózy. Pacientovi poradí s jeho potížemi, jestli je nutné navštívit lékaře, nebo jak si pomoci samoléčbou. Pro ty, kterým chatbot nepomůže, nabízí společnost videohovor s lékařem. A to během několika hodin, tedy v mnohem rychlejším termínu, než jsou běžné objednací doby v Británii.

Ministerstvo chce ubrat sestrám papírování. Může to ohrozit pacienty, tvrdí ombudsmanka

Britská Národní zdravotní služba proplácí tyto služby pacientům, kteří se ke kamenné ordinaci Babylonu v Londýně registrují jako ke svému praktickému lékaři. V jednání je rozšíření na další lokality v Británii. Jinak si služby platí pacienti sami.

Podle zakladatele společnosti Ali Parsy může umělá inteligence a online komunikace zvýšit dostupnost zdravotních služeb jak ve vyspělém, tak v rozvojovém světě. Ambice Babylonu jsou proto globální. „V rozvojových zemích má polovina obyvatelstva malý přístup k základním zdravotnickým službám. Utrácíme biliony dolarů a přitom zůstávají miliardy lidí stranou. Věříme, že díky dnešní technologii, je naprosto možné radikálně změnit poskytování zdravotní péče všude a všem,“ myslí si Parsa.

Jak žít 120 let? Odpovědi najdete v magazínu E15. Získat ho můžete zde >>>
E15 Premium - Jak žít 120 let

V dubnu se dohodl s čínským investičním holdingem Tencent na vetknutí inteligentního doktorského chatbota do aplikace WeChat, která má přes miliardu uživatelů. Ti tak budou mít možnost zeptat se v chatu na své zdravotní potíže a dostat odbornou odpověď.

Tím expanze Bablonu nekončí, letos se dohodl také na spolupráci s vládou Saúdské Arábie. Od roku 2016 má firma projekt s vládou Rwandy. K Babylonu se registrovalo už přes dva miliony místních, tedy třicet procent Rwanďanů starších 16 let. Podle tiskového prohlášení Babylonu to činí z Rwandy zemi s nejhustším pokrytím digitálními zdravotními službami na světě. Kromě místní sociální správy spolufinancuje Rwandský projekt Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Lití peněz do zdravotnictví nemotivuje doktory ke zlepšování, tvrdí majitel kliniky Asklepion Šmucler

Další rozšíření slibuje domluvená spolupráce se Samsungem, který zahrne Babylon do své zdravotní aplikace Samsung Health. O tržby se bude Samsung a Babylon dělit, uživatelé zaplatí 50 liber za rok nebo 25 liber za jednu konzultaci.

Babylon založil Ali Parsa v roce 2013, v  letech 2016 a 2017 získal od investorů 85 milionů dolarů na další rozvoj.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!