Zisk Hartmann-Rico vzrostl o desetinu, výrobce navýší výrobu respirátorů | E15.cz

Zisk Hartmann-Rico loni vzrostl o desetinu, výrobce potvrdil plány navýšit výrobu respirátorů

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tržby výrobce zdravotnických pomůcek a potřeb Hartmann-Rico z Veverské Bítýšky na Brněnsku loni vzrostly o asi 100 milionů korun na 4,7 miliardy. Zisk se zvýšil o 32 milionů na 374 milionů zejména díky výplatě vysokých dividend z dceřiných společností a také vyšší produktivitou, uvedl výkonný ředitel a člen představenstva Marek Třeška. Letos společnost chystá v Havlíčkově Brodě instalaci dvou linek na výrobu ústenek a respirátorů.

„Výsledky loňského roku pro nás byly dobré, i když podmínky podnikání v tomto oboru jsou rok od roku tvrdší. V posledních pěti letech jsme investovali stovky milionů korun, abychom zvýšili efektivitu výroby. Hlavním tahounem růstu tržeb je pro nás export,“ uvedl Třeška.

Kvůli tomu, aby bylo možné velkou část produkce vyvážet, musela firma výrobky certifikovat podle nových evropských standardů. Podle Třešky jde o administrativně i finančně náročný proces, který je nutný, aby byla firma včas připravená.

Firma vyrábí a kompletuje především operační sety, před několika lety se do Česka přesunula výroba z Německa. Kromě závodu v Bítýšce má firma ještě továrnu v Havlíčkově Brodě a Chvalkovicích na Náchodsku. Menší výrobna je také v Zastávce u Brna, kde se dělají operační roušky.

Ještě letos by se měl uskutečnit nákup dvou výrobních linek za několik desítek milionů korun pro výrobu ústenek a respirátorů, které budou umístěné v závodě v Havlíčkově Brodě. Firma totiž tento sortiment dovážela z Německa, ale po propuknutí pandemie nemoci Covid-19 jej německá vláda zakázala vyvážet. Česká společnost tak nemohla vyhovět poptávce domácího trhu, což by se mělo ve druhé polovině roku změnit.

I přes investice do automatizace výroby firma každoročně nabírá desítky nových zaměstnanců. Loni se jejich počet zvýšil o 83 na současných 1631. Firma je od roku 1991 součástí německé skupiny Hartmann, která vykázala loni tržby 2,2 miliardy eur (60 miliard korun). Počet zaměstnanců je 11 100.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah