Na všechny pacienty se dostane koncem roku. Zdraví populace se může zhoršit | E15.cz

Na všechny pacienty se dostane až koncem roku. Zdraví populace se může zhoršit, varují lékaři

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zřejmě až v prosinci vyrovnají nemocnice propad ve vyšetřeních a zákrocích, které nesměly od března kvůli epidemii koronaviru provádět. Plyne to z odhadů Svazu zdravotních pojišťoven. Řada lékařů varuje, že odklad takzvané plánované péče se může podepsat na zdravotním stavu populace. Některé nemocnice už najíždějí na běžný provoz.

„Odložená péče je v různých oborech a nemocnicích odlišná. Ve většině případů, pokud návrat k plné plánované péči začne nyní a proběhne už v květnu, by bylo možné výkony do konce roku vyrovnat,“ řekl deníku E15 šéf svazu Ladislav Friedrich.

Pozastavit všechna vyšetření a operace, které nejsou nezbytně nutné, nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Opatření uvolnil až před několika dny. „Příliš neprovádíme například mamografická vyšetření. Je možné, že po naběhnutí normálního provozu se objeví problematická stádia,“ varoval začátkem měsíce ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík s tím, že kvůli koronaviru odložilo největší zdravotnické zařízení v Česku několik set operací.

Obnovovat neakutní péči začaly tento týden fakultní nemocnice v Brně, Olomouci nebo Hradci Králové. V praxi to však bude znamenat, že kvůli co nejrychlejšímu uspokojení všech pacientů, budou muset fungovat na stodvacet i více procent.

„Část plánované péče mohou převzít nemocnice, které nebudou tolik ohroženy péčí o infikované pacienty,“ míní prezident Svazu pojišťoven Friedrich.

Zdravotnictví se také potýká s nedostatkem finančních prostředků. Koncem března se hovořilo o 30 až 40 miliardách korun, nyní jsou odhady vyšší. „Na příjmové straně může scházet až padesát miliard. Situace nutně vyžaduje posílení strategických odvětví a zdravotnictví takovým určitě je,“ podotkl Friedrich.

Nemocnice i pojišťovny shodně požadují zvýšení plateb za státní pojištěnce, v pondělí návrh novely zákona odsouhlasila vláda a v úterý i výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny. Předloha počítá s tím, že platba za jednoho státního pojištěnce, kterých je 5,9 milionu, vzroste od června o pět set korun měsíčně ze současných 1067 korun. Od příštího roku pak stoupne o dalších dvě stě korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video