ODEMČENO: Energetická smršť v EU pokračuje, Šmejc rozšiřuje byznys s marínami, mráz může přijít z private equity

Energetická krize v Evropě

Energetická krize v Evropě Zdroj: Midjourney

Energetická smršť v EU pokračuje: Nové odstávky plynu a nadále stojící francouzské reaktory. Šmejcova skupina buduje ve Středomoří síť jachtařských marin. Nově nakupovala v Řecku. Mráz může přijít z private equity. Jeden pád dokáže spustit kaskádu bankrotů.

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC.

odemykáme >>>

Energetická smršť v EU pokračuje: Nové odstávky plynu a nadále stojící francouzské reaktory

Evropa je zneklidněna rekordy, na které se v některých zemích šplhají velkoobchodní ceny elektřiny. Nevyzpytatelné zůstávají ceny zemního plynu. Řada unijních představitelů proto hovoří o jejich zastropování a o tržních reformách. Nemají valnou naději, že se rychle podaří vyřešit samy příčiny potíží, kterých je celá řada. EU hledá nejen náhradu za ruský plyn, ale také za uhlí, což před blížící se zimou působí problémy hlavně Polsku. Ceny elektřiny žene vzhůru i pokračující odstávka francouzských reaktorů. Velké škody napáchala také vlna veder, která postihla nejen hydroelektrárny.

odemykáme >>>

Šmejcova skupina buduje ve Středomoří síť jachtařských marin. Nově nakupovala v Řecku

Investiční holding Emma Capital Jiřího Šmejce rozšiřuje svůj byznys s marinami a poprvé zakotví na řeckém pobřeží. Jeho skupina Marina 21 dokončila převzetí majority v marinách Porto Heli a Ermioni a nově díky tomu ve Středozemí kontroluje už šest kotvišť pro menší lodě, čluny, jachty či plachetnice.

odemykáme >>>

Mráz může přijít z private equity. Jeden pád dokáže spustit kaskádu bankrotů

Jako se generálové obvykle připravují na minulou válku i tvůrci hospodářské politiky se často připravují na minulou krizi. Tu budoucí proto ze zásady vyvolá obtížně predikovatelný šok. Velkou recesi v roce 2008 odstartovaly spekulace s hypotečními deriváty a k finanční implozi přispěla chabá kapitálová vybavenost bank. Regulátoři proto peněžní ústavy sešněrovali přísnými kapitálovými požadavky, čímž ze systému odstranili část rizika.

>>> výběr toho nejlepšího z rubriky E15 Premium

Akcie evropských online lékáren prudce padají. Pokles se nevyhnul ani české Pilulce

Akcie švýcarské společnosti Zur Rose Group, která podniká v oblasti online a velkoobchodního prodeje léků, se loni v únoru obchodovaly i za více než 500 franků. Od té doby se však jejich kurz výrazně propadl. V nemilosti se ocitly akcie také dalších evropských firem provozujících online lékárny – německé Shop Apotheke i české Pilulky. Cenné papíry táhne dolů negativní nálada na akciových trzích a značné ochlazení nadšení investorů ohledně sektoru e-commerce.

Těžaři krypta jedou i za energokrize. Úřady v Mekce miningu ale zaráží, jak moc proudu chtějí

Americký stát Texas neskrývá ambice stát se světovým centrem rychle rostoucího odvětví těžby kryptoměn. Zájem těžařů o levnou energii ale o třetinu převyšuje očekávání úřadů z letošního dubna. Pokud by mohli začít těžit všichni najednou, spotřebovali by tolik proudu kolik celý stát New York, uvedla agentura Bloomberg. Texas to ale nepovažuje za zásadní problém. V Evropě je situace odlišná. V Česku i institucích Evropské unie zaznívají hlasy volající po tvrdé regulaci dolování digitálních mincí, neboť prý těžba za energetické krize přispívá k dalšímu zdražování energií.

90 let s LEGO

Video placeholde
• LEGO

Podíl v Datartu se nám pěkně zhodnotí, ve hře je i burza, říká Ondřej Vičar z Genesis Capital

Investiční skupina Genesis Capital dokončuje první akvizici do svého nového fondu Genesis Private Equity fund IV (GPEF IV). Za stamiliony korun kupuje majoritu ve společnosti Borcad, jejímiž sedadly jsou osazené české vlakové soupravy Pendolino. „Borcad je na bezmála tři roky zakázkově naplněný, což v dnešní nestabilní době představuje cenný stabilizační prvek. V dalších letech čekáme dvouciferný růst,“ říká řídící partner Genesis Capital Ondřej Vičar.

Start-up chce novým byznys modelem porazit bytovou krizi. Naráží však u bank i právníků

Vyzrát na vývoj realitního i hypotečního trhu se snaží český startup Ownest z realitní skupiny EHS. Přichází s ambiciózním modelem rent-to-own, tedy od pronájmu k vlastnictví, který mladým lidem slibuje pomoc s prvním bydlením. Nynější bytová krize záměru nahrává, ale není jasné, zda startup v Česku skutečně uspěje. Banky totiž výhody produktu nevidí a také právníci projevují určitou skepsi. Ownest na první překážky reaguje úpravou produktu.

více exkluzivních článků najdete v rubrice E15 Premium