Bruselu pomůže v boji s propagandou Rusů český novinář Kalenský | E15.cz

Bruselu pomůže v boji s propagandou Rusů český novinář Kalenský

Jakub Kalenský
Jakub Kalenský
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novinář Jakub Kalenský byl vybrán do nově formovaného týmu šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou. Kalenského nominovalo české ministerstvo zahraničí. Černínský palác i v souvislosti s nedávno vysílaným zkresleným ruským dokumentem o invazi do Československa v roce 1968 vítá, že v bruselském týmu bude Čech.

Nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou vzniká při evropské diplomatické službě (EEAS), která spadá pod Mogheriniovou. Brusel pro něj hledal odborníky se zkušenostmi s komunikací a znalostmi ruštiny. Kalenský byl vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

„Velmi si vážím toho, že mě MZV nominovalo, a jsem samozřejmě rád, že jsem prošel výběrovým řízením u EEAS. Jsem přesvědčený, že jde o velmi důležité téma,“ řekl ČTK Kalenský, který v minulosti působil v Lidových a Hospodářských novinách či v časopisu Týden a vystudoval rusistiku.

„Naše dlouhodobá snaha je, aby bylo co nejvíce Čechů zastoupených v evropských institucích. A jsme rádi, že právě v tomto případě se to podařilo,“ dodala k tomu mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová,.

Mluvčí EEAS Maja Kocijančičová dnes nechtěla personální otázky rozebírat. Obecně uvedla, že tým nyní vzniká a pracovat by měl naplno začít zřejmě na podzim. Při hledání vhodných lidí se evropská diplomacie obrátila také na členské země. Kandidáti měli mít vysokoškolské vzdělání v odpovídajícím oboru, příslušné zkušenosti a dostatečné jazykové vlastnosti.

Experti, včetně českého zástupce, by měli podporovat „evropské komunikační úsilí“ směrem k Rusku a zemím na východ od hranic EU, plyne z dokumentů, které má k dispozici ČTK. Součástí práce expertů má být kromě jiného i „faktická kontrola a opravování“ dezinformací či mýtů.

Unijní reakce

Vytvoření týmu v rámci evropské diplomatické služby je součástí vznikající unijní reakce na to, co mnozí pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň a součást „hybridní války“ na Ukrajině. Na nebezpečí ruského tlaku v médiích upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a také pobaltské země.

Závěry březnového summitu EU výslovně zmiňují potřebu čelit ruským dezinformačním kampaním. Mogheriniovou tehdy lídři osmadvacítky pověřili, aby do června připravila „akční plán strategické komunikace“. Prvním krokem tímto směrem má přitom být právě vytvoření komunikačního týmu.

Očima kremelského trolla: Rusko zaměstnává armádu internetových diskutérů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.