Facebook spustí systém pro ověřování pravdivosti zpráv také i v Německu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Facebook spustí systém pro ověřování pravdivosti zpráv také i v Německu

Facebook spustí systém pro ověřování pravdivosti zpráv také i v Německu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Internetová sociální síť Facebook v příštích týdnech zavede v Německu systém pro ověřování pravdivosti příspěvků a označování falešných zpráv. Poprvé tak začne takovýto systém používat mimo Spojené státy.

Němečtí uživatelé Facebooku získají možnost upozorňovat na příspěvky, které budou považovat za smyšlené. Pokud jejich domněnku potvrdí vnější kontrolor, bude daný příspěvek označen jako "sporný" a bude doplněn vysvětlením. Uživatelé zároveň obdrží varování, pokud budou chtít takovéto příspěvky sdílet.

Německá vláda má obavy, že letošní parlamentní volby by mohly být ovlivněny falešnými zprávami. Minulý měsíc oznámila, že chystá zákon, který by umožnil vyměřit Facebooku za šíření falešných zpráv pokutu až půl milionu eur (13,5 milionu korun).

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas v rozhovoru s listem Welt am Sonntag uvedl, že falešné zprávy představují nebezpečí pro "naši kulturu diskuse". Dodal, že lidem zodpovědným za šíření falešných zpráv by v mimořádných případech mohlo hrozit až pět let vězení.

"Nemůže být v zájmu Facebooku, aby tato platforma byla zneužívána k šíření lží a k nenávistným kampaním," řekl ministr. "Pro uživatele musí být snazší hlásit falešné zprávy," dodal.

Akcie Netflixu jsou nejvýše v historii, analytici se těší na čtvrtletní výsledky firmy
Do boje se zavádějícím zpravodajstvím se pouští také BBC

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!