Kalousek mění náměstka pro finanční trhy | E15.cz

Kalousek mění náměstka pro finanční trhy

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

Tomáš Skřivánek, foto E15

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska pro finanční trhy se od poloviny září stane Radek Urban (46), dosavadní místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele Investiční společnosti České spořitelny. Nahradí Kláru Król Hájkovou (32), která funkci vykonávala poslední tři roky a nyní míří do Londýna do funkce zástupkyně ČR v Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Informaci o plánovaném jmenování Urbana potvrdilo několik zdrojů z finančních trhů. Sám Urban uvedl v textové zprávě: „Nebudu to zatím komentovat.“ Podle zdrojů z ministerstva financí i z České spořitelny obě instituce o přestupu Urbana budou informovat společně za dva týdny.

Na dotaz deníku E15, proč zvolil právě Urbana, odpověděl ministr Kalousek lakonicky: „Protože jsem nenašel nikoho lepšího.“ Lidé z finančních trhů jmenování Urbana prakticky jednohlasně vítají: „Je to výborná zpráva, po dlouhé době bude na ministerstvu financí sedět člověk s praktickou zkušeností z kapitálového trhu,“ uvedl Jiří Rusnok, šéf penzijního fondu ING, který s Urbanem sedí ve Výboru pro finanční trh, poradním orgánu bankovní rady ČNB pro oblast dohledu nad finančním trhem.

„Je to finanční profesionál s širokým rozhledem. V jedné osobě koncentruje zkušenosti centrálního bankéře s dlouholetou úspěšnou praxí v komerčním sektoru. Pan ministr nemohl mít šťastnější ruku, když vybíral odborníka, který bude tvarovat českou legislativu a za ČR ovlivňovat i evropskou legislativu finančního trhu,“ řekl deníku E15 Daniel Drahotský, ředitel úseku finančních trhů v J&T Bance a bývalý kolega z České spořitelny.

„Pro trh je jeho nástup dobrou zprávou. Rozumí ekonomické realitě finančního sektoru a věřím, že se mu podaří napravit alespoň některé chyby z poslední doby. Očekávám také, že bude schopen věcně komunikovat, a jak ho znám, jeho slovo bude platit a nebude mít problém obhájit své kroky,“ reagoval Tomáš Prouza, spolumajitel finančně poradenské firmy Partners a někdejší náměstek ministra financí.
Před příchodem do Investiční společnosti České spořitelny v roce 2005 pracoval Radek Urban jako ředitel správy aktiv v mateřské České spořitelně. Do roku 2001 byl ředitelem sekce bankovních obchodů v České národní bance. Vzdělání získal na VŠE v Praze a na Swiss Banking School v Curychu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah