Potravinářský Bidfood drtí pandemie koronaviru. Tržby má na polovině a zvažuje propouštění | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Potravinářský Bidfood drtí pandemie koronaviru. Tržby má na polovině a zvažuje propouštění

ČTK

Tržby jednoho z největších tuzemských výrobců potravin Bidfood se propadly na polovinu. Je to hlavně kvůli uzavření restaurací a hotelů, které firma zásobuje. Obává se propouštění, jako první na řadě by byli agenturní zaměstnanci, uvedla firma, jejíž roční příjmy přesahují 12 miliard korun.

Stejně jako jinde v potravinářství také v Bidfoodu chybí ochranné pomůcky proti koronaviru. Pokud by firma přestala vyrábět, přišlo by Česko o 300 až 400 tun potravin denně, uvádí.

„Naše společnost není jen výrobcem, ale zároveň i dodavatelem nemocnic, závodních jídelen a domovů důchodců. Jsou potravinové obchody na vesnicích, kde jsme jedním z posledních dodavatelů, proto musíme i v těchto těžkých dobách vytrvat,“ uvedl ředitel firmy Bohumil Volf.

Rozvozcům jídla přibývají objednávky, noví zákazníci i služby

Firma nyní přišla o odběratele z řad restaurací, hotelů a penzionů. „Pokud jsme na tuto část trhu vozili přibližně 350 tun zboží denně, pak dnes jsme rádi za 100 tun,“ dodal Volf. Podle něj výrobci nyní čilí tlaku, kromě chybějících pomůcek a sníženému odbytu řeší i platební neschopnost odběratelů, kteří už zboží dostali.

„Ač jsme silná společnost, tak tohoto nebezpečí se děsíme a považujeme jej za časovanou bombu našeho podnikání. Snad tento stav nenastane a gastronomie se vrátí úspěšně do stavu, který zde byl ještě před pár týdny,“ uzavřel.

Ředitel opavského závodu společnosti Jan Vilímec už dříve řekl, že firma kvůli omezením souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru přijde o desítky milionů korun. Za první měsíc ztratí asi 150 milionů korun jen na tržbách.

Lihovar Žufánek nesmí vyrábět dezinfekční gel. Stopku dostal od celníků

Bidfood Czech Republic měla podle poslední účetní uzávěrky ve Sbírce listin za rok končící loňským červnem obrat kolem 12,3 miliardy korun. Zisk činil 415 milionů proti předchodzí více než jedné miliardě.

Vláda v tomto týdnu schválila podporu v resortu ministerstva zemědělství za zhruba šest miliard korun. Podle ministerstva je zásadní udržet potravinářskou výrobu a logistiku potravin.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!