Potravinářský Bidfood drtí pandemie koronaviru. Tržby má na polovině a zvažuje propouštění

Sklad společnosti Bidfood

Sklad společnosti Bidfood Zdroj: profimedia.cz

Bidfood
Bidfood Czech Republic s.r.o.
3
Fotogalerie

Tržby jednoho z největších tuzemských výrobců potravin Bidfood se propadly na polovinu. Je to hlavně kvůli uzavření restaurací a hotelů, které firma zásobuje. Obává se propouštění, jako první na řadě by byli agenturní zaměstnanci, uvedla firma, jejíž roční příjmy přesahují 12 miliard korun.

Stejně jako jinde v potravinářství také v Bidfoodu chybí ochranné pomůcky proti koronaviru. Pokud by firma přestala vyrábět, přišlo by Česko o 300 až 400 tun potravin denně, uvádí.

„Naše společnost není jen výrobcem, ale zároveň i dodavatelem nemocnic, závodních jídelen a domovů důchodců. Jsou potravinové obchody na vesnicích, kde jsme jedním z posledních dodavatelů, proto musíme i v těchto těžkých dobách vytrvat,“ uvedl ředitel firmy Bohumil Volf.

Firma nyní přišla o odběratele z řad restaurací, hotelů a penzionů. „Pokud jsme na tuto část trhu vozili přibližně 350 tun zboží denně, pak dnes jsme rádi za 100 tun,“ dodal Volf. Podle něj výrobci nyní čilí tlaku, kromě chybějících pomůcek a sníženému odbytu řeší i platební neschopnost odběratelů, kteří už zboží dostali.

„Ač jsme silná společnost, tak tohoto nebezpečí se děsíme a považujeme jej za časovanou bombu našeho podnikání. Snad tento stav nenastane a gastronomie se vrátí úspěšně do stavu, který zde byl ještě před pár týdny,“ uzavřel.

Ředitel opavského závodu společnosti Jan Vilímec už dříve řekl, že firma kvůli omezením souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru přijde o desítky milionů korun. Za první měsíc ztratí asi 150 milionů korun jen na tržbách.

Bidfood Czech Republic měla podle poslední účetní uzávěrky ve Sbírce listin za rok končící loňským červnem obrat kolem 12,3 miliardy korun. Zisk činil 415 milionů proti předchodzí více než jedné miliardě.

Vláda v tomto týdnu schválila podporu v resortu ministerstva zemědělství za zhruba šest miliard korun. Podle ministerstva je zásadní udržet potravinářskou výrobu a logistiku potravin.