Hamé se potýká s neúrodou zeleniny, zřejmě zdraží část výrobků | E15.cz

Hamé se potýká s neúrodou zeleniny, zřejmě zdraží část výrobků

Hamé se potýká s neúrodou zeleniny, zřejmě zdraží část výrobků
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Hamé a.s.

ČTK

Potravinářská společnost Hamé se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku se potýká s mimořádně špatnou úrodou zeleniny zapříčiněnou dlouhodobým suchem. Zřejmě se proto nevyhne úpravám cen u některých svých zeleninových výrobků pro odběratele. Řekl to mluvčí Hamé Petr Kopáček. Zákazníci v obchodech mohou u vybraných produktů v příštích měsících očekávat zdražení, které by se podle zjištění mělo pohybovat v řádu jednotek korun.

Neúroda zeleniny zasáhla podle Kopáčka prakticky celou Evropu včetně České republiky. „Například hrášek nenasadil horní patro rostlin a bylo ho tak o zhruba čtvrtinu méně než loni, výrazně méně je i okurek. Druhým problémem je fakt, že plodiny letos zrály najednou, souběžně. To pak ztěžuje jejich zpracování, protože nikdo nemá takovou kapacitu, aby vše najednou sklidil a zpracoval v závodě,“ uvedl mluvčí. Za problém považuje také nedostatek pracovníků v zemědělství.

Nejhůře podle Kopáčka zatím vypadá situace u červeného zelí. „Velmi utrpělo suchem, uvidíme nyní, jak to bude vypadat s bílým zelím a také s kořenovou zeleninou. Nastává i období sklizně druhého špenátu,“ řekl mluvčí. Zhruba polovinu množství zpracovávané zeleniny odebírá firma od českých zemědělců, zbývající část dováží ze zahraničí.

Hamé prozatím letos ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyrobilo asi o deset procent méně nakládané zeleniny. Společnost proto zřejmě nebude schopna uspokojit veškerou poptávku do další sezony. „Nejde jen o nedostatek a růst cen surovin, také další vstupy se letos citelně zvyšují. Jde například o energie, obalové materiály nebo ceny dopravy. V současnosti vyhodnocujeme dopady zvýšení cen všech těchto vstupů včetně surovin na naši ekonomiku, ale bohužel se zřejmě nevyhneme úpravám cen některých zeleninových výrobků pro naše odběratele,“ uvedl Kopáček. Koncové ceny pro spotřebitele však podle něj netvoří pouze dodavatelé, ale i prodejci. Dodavatelské ceny se tedy na finálním produktu podílejí jen zčásti.

Společnost vyrábí jednodruhovou nakládanou zeleninu, jako například okurky nebo hrášek. Na trh dále dodává zeleninové směsi, zeleninu využívá i do hotových jídel a kojeneckých výživ. Čisté tržby Hamé v pololetí meziročně vzrostly o 6,8 procenta, dosáhly 2,65 miliardy korun. Společnosti se dařilo na českém trhu, kde tržby vzrostly o skoro sedm procent, dále v Maďarsku a v Rusku, kde rostly o desetinu. Naopak klesly na Ukrajině, o 8,5 procenta. Export z ČR vzrostl skoro o šest procent, firma získala nové zakázky v Německu, Itálii nebo v Izraeli. Za rok 2017 dosáhla firma čistých tržeb 5,13 miliardy Kč.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu paštik, hotových jídel, kečupů, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy patří Májka, Znojmia a Otma. Firma exportuje do více než 40 zemí. Vlastníkem Hamé je norská skupina Orkla, která vlastní i společnost Vitana.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!