Jablek se sklidí o desítky tisíc tun víc, odhady ale byly ještě vyšší | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jablek se sklidí o desítky tisíc tun víc, odhady ale byly ještě vyšší

Jablek se sklidí o desítky tisíc tun víc, odhady ale byly ještě vyšší
jablka
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas/Sedmicka

ČTK

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně vzrůst o 25 procent na 127 707 tun. Sklizeň hrušek by měla vzrůst dvojnásobně na 8158 tun. Proti odhadům z letošního června je však odhad úrody nižší. Vyplývá to z odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ještě v červnu sadaři čekali u jablek nárůst sklizně o 48 procent na úroveň 150 000 tun a u hrušek téměř na 11 000 tun.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka za snížením odhadu úrody jablek je letošní mimořádné sucho a teplo, které postihlo většinu pěstitelských oblastí. "Plody jsou kvůli suchu menší, na ovoci jsou i přímé škody z tepla a slunečního záření. Možná až 60 procent jablek skončí v průmyslovém zpracování, ovoce na poškozených plochách se ani sklízet nebude," řekl Ludvík.

Místo původně očekávané nadprůměrné úrody bude u jablek zřejmě letošní sklizeň průměrná. Zářijový odhad necelých 128 000 tun jablek je přesně na úrovni průměru sklizní posledních pěti let.

Zemědělci letos sklidí méně obilí než loni, úroda řepky naopak stoupne

U hrušek je očekávaná úroda 28 procent nad pětiletým průměrem. V nárůstu u hrušní se projevuje příznivá věková struktura sadů, kdy převážná část výsadeb je na počátku plodnosti a v plné plodnosti.

Poslední odhad sklizně k 1. září se týká jen jádrovin, protože ostatní ovoce je již většinou sklizené. Sklizeň jablek je nyní v plném proudu a potrvá přibližně do konce října. Definitivní údaje o sklizni všech druhů ovoce budou k dispozici příští rok v lednu.

Hamé se potýká s neúrodou zeleniny, zřejmě zdraží část výrobků

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!