Křetínský zvýší podíl v německé firmě Metro | E15.cz

Křetínský dál zvyšuje podíl v německém řetězci Metro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investiční společnost EP Global Commerce českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče zvýší svou účast v německém obchodním řetězci Metro na více než 37 procent ze stávajících 29,99 procenta. Investor podle svého sdělení, na něž se odvolává agentura DPA, přijal odpovídající objem nabídek kmenových a preferenčních akcií. EPGC se loni i letos pokusila celé Metro převzít a už před nynějším oznámením byla největším akcionářem.

EPGC přijala nabídku na odkup 7,1 procenta kmenových akcií a 1,1 procenta prioritních akcií. Podle firemního mluvčího tak dosáhla svého cíle, kterým je vytvořit si větší flexibilitu pro další postup. Po překročení 30procentního prahu smí EPGC svůj podíl postupně navyšovat, aniž by měla povinnost učinit nabídku na převzetí.

Křetínského a Tkáčova firma nabídla držitelům za kmenovou akcii 8,48 eura a za prioritní akcii 8,89 eura. Držitelé kmenových akcií mají právo hlasovat na valné hromadě, s prioritními akciemi hlasovací práva spojena nejsou, ale obvykle na ně připadá vyšší dividenda. Akcionáři, kteří dosud váhají, mohou své akcie EPGC odprodat ještě do 17. listopadu.

Křetínský s Tkáčem vstoupili do německé společnosti Metro v létě 2018. Snaha firmu převzít jim ale zatím nevyšla - podnik označil jejich poslední nabídku v polovině října za nedostatečnou a odmítl ji.

Společnost Metro v posledních letech prodává některé své divize, aby se mohla soustředit na klíčové velkoobchodní aktivity. Podnik má ve 26 zemích přes 770 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150 tisíc lidí. V České republice je skupina zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah