Miliardový tendr Lesů ČR vyhrál Progles | E15.cz

Miliardový tendr Lesů ČR vyhrál Progles

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vítězem tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce a prodej dřeva v letech 2013 až 2017 se stala česká společnost Progles. Firma podala nejlepší cenovou nabídku na sedmi ze 31 soutěžených jednotek. Soutěž se týká zhruba pětiny území státních lesů a má odhadovanou celkovou hodnotu lesnických prací 2,57 miliardy korun bez DPH.

Na pěti jednotkách uspěla společnost KHL-EKO z holdingu Less podnikatele Jiřího Mičánka. Na třech jednotkách zvítězila Lesní společnost Ledeč nad Sázavou a po dvou mají podniky Arboles a Solitera. Dalších 12 firem zvítězilo na jedné jednotce. Ani jedno první místo nezískal Wotan Forest Andreje Babiše.

Firma Progles sídlí v Konecchlumí na Jičínsku. Jejími vlastníky jsou podle zápisu v obchodním rejstříku David Šidák a společnost STEELPARK z Jičína.

Konečné pořadí nabídek Lesy ČR stanoví až po jejich posouzení a hodnocení. Může se také stát, že firmy z prvního místa samy odstoupí. Loni, kdy se soutěžilo celé území Lesů ČR, musel podnik kvůli odstoupení vítězů opakovat soutěž na 23 ze 117 jednotek. Zda se odstupování vítězů bude letos opakovat, mluvčí LČR Zbyněk Boublík nekomentoval.

„LČR jsou vázány postupem podle zákona a nemohou předvídat chování účastníků soutěže,“ uvedl. Podnik podle dřívějšího vyjádření předpokládá, že po uplynutí lhůty pro námitky by v říjnu měly být uzavírány smlouvy. Na dotčených jednotkách by se mělo začít pracovat od 1. ledna příštího roku.

O zakázky se ucházelo 30 subjektů, které podaly celkem 268 nabídek, tedy průměrně 8,65 nabídek na jednu jednotku. „Dosažené saldo mezi náklady na služby a cenou dříví představuje více než miliardu korun za jeden rok plnění veřejné zakázky,“ uvedl dříve Boublík.

Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za vysoutěženou cenu kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat. Každý rok se takzvaným senátním systémem soutěží pětina území LČR. Do konce roku 2010 těžařské firmy prodávaly jen polovinu vytěženého dřeva. S druhou polovinou dřeva obchodovaly Lesy ČR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah