Nižší DPH u potravin v Německu láká Čechy k nákupní turistice. Otevírá to téma stejného snížení v Česku | e15.cz

Nižší DPH u potravin v Německu láká Čechy k nákupní turistice. Otevírá to téma stejného snížení v Česku

snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německo od 1. července snížilo DPH na potraviny a drogistické zboží. Následné snížení cen v německých obchodech nenechali bez povšimnutí ani Češi. Nemusí jít ani o fyzickou cestu do Německa. Výhodné nákupy nabízejí i tamní internetové obchody. 

„Do Německa za nákupy během posledního měsíce jezdíme často. Při přepočtu za běžný nákup pro celou rodinu ušetříme několik stovek korun. Navíc v době prázdnin to jde spojit i se zajímavý výletem,“ popisuje Alena Němcová z Liberce. 

Snížení cen v Německu je zatím pouze dočasné. Tamní Spolkový sněm rozhodl, že nižší sazby DPH budou platit jen šest měsíců. Vyšší sazba klesla z 19 procent na 16, snížená sazba ze sedmi procent na pět.

„Za slevami ale nemusí lidé jen jezdit, výhodně lze nakoupit i přes německé e-shopy, které také začátkem července snížily své ceny. Levnější je například i elektronika a hračky pro děti,“ poznamenává Michal Jelínek, majitel poradenské společnosti V4 Group.

Snížení DPH na potraviny bylo v poslední době živým tématem i v Česku. Tuzemské ministerstvo financí se ale zatím k podobnému kroku nechystá. Ministryně Alena Schillerová argumentuje mimo jiné tím, že by desítky miliard korun zůstaly řetězcům a koncový zákazník by nižší DPH ve své peněžence nepocítil. 

Podobná situace se letos už řešila i u čepovaného piva. Tam vláda DPH selektivně snížila podle jednotlivých typů a forem konzumovaného piva, zásadní zlevnění na trhu to ale nepřineslo. 

Aktivní v lobbování za nižší ceny DPH na potraviny chce dál být šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Navrhneme to, když se bude projednávat rozpočet na příští rok," řekl Prouza s tím, že by byl rád, aby se DPH na potraviny snížila k 1. lednu 2021. "Dnes jsme totiž v pro mě až perverzní situaci, kdy DPH na pivo je nižší než na chleba," dodal.

Autor: snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější