Psí salámy, konzervy a kočičí kapsičky: české Vafo otevřelo továrnu za stovky milionů | e15.cz

Psí salámy, konzervy a kočičí kapsičky: české Vafo otevřelo továrnu za stovky milionů

Video se připravuje ...
Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novou továrnu na takzvaná mokrá krmiva za 207 milionů korun koncem dubna otevřela firma Vafo. Výroba v Chotovinách na Táborsku zatím zaměstnává dvacet lidí, ale jejich počet postupně přesáhne třicítku. Doplnila trojici stávajících provozů společnosti, jejíž prémiová psí a kočičí krmiva jsou známá pod značkou Brit.

Na stavbu areálu o rozloze 26 tisíc metrů čtverečních získala firma investiční pobídku od CzechInvestu 51,7 milionu. „V současné době se jedná o nejmodernější výrobu psích salámů, konzerv a kapsiček pro kočky v Evropě. Továrnou, kterou jsme si sami navrhli, jsem si splnil sen,“ uvedl při otevření majitel holdingu Vafo Pavel Bouška.

Zpracovatelská kapacita nové továrny je deset tisíc tun a podnik ji chce po odladění provozu navýšit až na 25 tisíc tun. „Tři z našich čtyř továren jsou v jižních Čechách, čtvrtá je u Prahy. Jižní Čechy jsou z hlediska masné výroby ideální. Jsou zde jak dodavatelé, tak proškolení profesionálové a řeznická učiliště,“ říká Bouška s tím, že stavba nové továrny se třemi výrobními linkami v Chotovinách trvala pouhý rok.

Pro holding Vafo, který loni vykázal obrat 3,5 miliardy korun (auditovaný zisk zveřejní v červnu) jsou hlavním odbytištěm zahraniční trhy, kam jde sedmdesát procent produkce.

Firma, která vznikla v roce 1994, se postupně rozrostla do obra, jenž ze svých továren produkuje denně padesát kamionů krmiv a ročně zpracuje sto tisíc tun masa.

To pochází jak z jihočeského regionu, tak z dovozu. Je například největším importérem lososího masa v Česku. Do krmiv pro zvířata ho totiž putuje čtyřikrát víc, než činí spotřeba českých domácností.

„V prodeji prémiových a superprémiových krmiv jsme v prodeji na špičce ve Skandinávii, Pobaltí, dalších zemích EU, ale i v Rusku, Srbsku a na Ukrajině,“ vypočítává Bouška s tím, že aktuálně vyvážejí do 66 zemí světa. Úspěchy prý firma sklízí i v Latinské Americe a Malajsii, kde si krmiva Brit oblíbily i kočky královského dvora.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah