Šlechtická rodina Kinských chce za stovky milionů revitalizovat největší rybník Středočeského kraje | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Šlechtická rodina Kinských chce za stovky milionů revitalizovat největší rybník Středočeského kraje

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Společnost Kinský dal Borgo, rodinná firma významného šlechtického rodu Kinských, se chystá revitalizovat Žehuňský rybník – největší uměle vytvořenou vodní plochu ve Středočeském kraji. Vyplývá to z dokumentu Informačního portálu EIA.

Revitalizace rybníka s rozlohou 258 hektarů by dle dosavadních odhadů měla vyjít na desítky až nízké jednotky stovek milionů.

V rámci revitalizace dojde k vybudování odvodňovacích lagun a nových tůní, opravě přítokové části koryta nebo například k odbahnění, které má z rybníka dostat zhruba 480 tisíc metrů krychlových sedimentu.

Dron E15: Jiný pohled na řepku. Tisíce tun se sklízejí i v Praze

Přípravy jsou přitom teprve na začátku, firma ještě musí získat řadu povolení. „Když půjde všechno dobře, začneme stavět v zimě příštího roku a revitalizaci dokončíme v zimě 2022,“ řekl pro web E15.cz Jiří Žabka, který má ve firmě Kinský dal Borgo na starosti lesní hospodářství.

Na revitalizaci bude firma žádat o dotaci z operačního programu životní prostředí. „Dotace by měla pokrýt 90 procent nákladů na celý projekt, pokud bychom ji nezískali, tak stavět nebudeme,“ uvedl Žabka. 

Žehuňský rybník pochází z 15. století a od doby jeho vzniku nejsou žádné záznamy o jeho odbahnění, píše se v dokumentu. Jeden z největších rybníků v České republice přitom patří mezi Národní přírodní památky a je významnou přírodní rezervaci pro vodní rostlinstvo a vodní ptactvo.

Rybník je dokonce součástí ptačí oblasti Žehuňský rybník – Obora Kněžičky, jež byla vymezena k ochraně bukáčka malého a chřástala kropenatého.

Nové automobily pro Babiše a spol. Členové vlády dostanou 18 luxusních limuzín
Pandoru nově podporuje britská hvězda. Podívejte se na výrobu klenotů pro dánský šperkařský řetězec
KKCG Karla Komárka podala nabídku na odkup všech aktiv innogy v Česku
Constantin Kinský: Česko už dávno není evropská montovna
Zelená nafta bude platit i pro živočišnou výrobu, lesníky a rybníkáře, rozhodli poslanci
Plzeňský Prazdroj chystá pivní rošádu
Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!