Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR

Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR
Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád
• 
Barbora Pánková

Barbora Pánková

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek odvolal v pátek generálního ředitele státního podniku Lesů České republiky Daniela Szóráda. Deníku E15 to potvrdila mluvčí rezortu Tereza Kubálková. 

Ministr zemědělství v demisi zdůvodnil odvolání generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda "nezvládnutým řízením podniku, které vyústilo v kůrovcovou kalamitní situaci". Se Szórádem podle svých slov opakovaně mluvil o svých představách, jak by mělo být v lesích hospodařeno, a on je nenaplnil. Státní podnik je opakovaně kritizován za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě.

Szórád se v rozhovoru pro deník E15 proti důvodům odvolání ohradil s tím, že za kůrovcovou kalamitu může především klimatická změna a počasí. "Považuji to za velmi obecný důvod. Když jsem se ptal na konkrétní věci, co jsem zanedbal, na to už mi odpovědět buď nechtěl, nebo nebyl schopen," řekl Szórád. O odvolání s ním ministr mluvil předem.  

Szórád ke svému odvolání: Ministr mi nedokázal říct, co přesně jsem udělal špatně

Generální ředitel Lesů ČR je další postavou z éry bývalého ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), která končí s novým vedením rezortu Jiřím Milkem (za ANO). Z ministerstva museli odejít Zdeněk Adamec a Jiří Jirsa, kteří zde působili jako náměstci.  Koncem března oznámila odchod také ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová.  

Ministr v demisi Milek odmítl, že by odvolání Szóráda mělo politické důvody. "Nejsem politik, vyhodnotil jsem to po stránce odborné tak, že nemůžeme déla čekat," řekl s tím, že příroda nepočká a kůrovec se bude rojit. Premiéra v demisi a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše o odvolání Szóráda informoval. Se sociální demokracií, se kterou ANO jedná o vládě, krok nekonzultoval.    

Dron E15: Jiný pohled na řepku. Tisíce tun se sklízejí i v Praze

Vedením Lesů České republiky pověří Milek současného ředitele lesního a vodního hospodářství podniku Tomáše Pospíšila. Výběrové řízení zatím vypisovat nechce. "Výběrové řízení nechám na svého nástupce. Uvidím, jestli budu pokračovat, pak bych to řešil," řekl na tiskové konferenci ministr v demisi. O ministerstvu zemědělství se mluví jako o rezortu, který by v rámci jednání o vládě mohl připadnout sociální demokraii.   

Státní podnik, který spravuje zhruba polovinu lesů v zemi, v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun z předchozích 1,72 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva. 

Nové automobily pro Babiše a spol. Členové vlády dostanou 18 luxusních limuzín

Daniel Szórád je absolventem Lesnické fakulty VŠZ v Brně a držitelem doktorátu z ekonomie. V průběhu své pracovní kariéry působil sedm let jako referent Odboru obchodu a rozpočtu státního podniku Lesy ČR. V roce 2001 uspěl ve výběrovém řízení a po dobu následujících sedmi let pracoval ve vedení soukromého lesnicko-dřevařského holdingu CE WOOD, a.s.

Od září 2009 byl zaměstnán u společnosti IKEA Industry, kde úspěšně řídil projekt na výstavbu pily v Polsku. Dne 14. dubna 2014 byl jmenován generálním ředitelem státního podniku Lesy České republiky.

Šlechtická rodina Kinských chce za stovky milionů revitalizovat největší rybník Středočeského kraje

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!