Ukrajina ruší dlouholetý zákaz obchodování s půdou | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ukrajina ruší dlouholetý zákaz obchodování s půdou

ČTK, vaj

Zákonodárci Ukrajiny schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard korun).

Ve snaze zmírnit obavy voličů, nový zákon, který vejde v platnost v červenci 2021, povoluje kupovat a prodávat zemědělskou půdu pouze ukrajinským občanům. O tom, zda budou moci na trh vstoupit zahraniční subjekty, se má rozhodnout v referendu. Kdy by se takové hlasování mělo uskutečnit, nicméně podle Reuters není ze zákona jasné.

Zákon rovněž stanovuje minimální cenu za zemědělskou půdu a omezuje rozlohu půdy, kterou může jeden člověk nebo subjekt koupit.

The Economist: Ruská ekonomika zatím vzdoruje globálnímu kolapsu, pomáhá jí izolace

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Mimořádné zasedání parlamentu začalo v pondělí a pokračovalo po půlnoci. Zákonodárci při něm také v prvním čtení schválili bankovní reformu, což byl další požadavek MMF. Naopak neprošly změny ve státním rozpočtu pro rok 2020.

Tak velké haló z Číny děláme jen u nás, říká ministr zahraničí Petříček

Otevření ukrajinského trhu se zemědělskou půdou bylo mnoho let ožehavým tématem.

Jeho podporovatelé tvrdí, že rozhodnutí přinese obrovský investiční potenciál zemi, která se už nyní řadí k největším světovým vývozcům obilovin. Kritici se naopak domnívají, že rozhodnutí umožní místním oligarchům půdu vykoupit nebo, že zahraniční investoři z trhu vystrnadí chudší Ukrajince.

S čísly kolem koronaviru se pracuje špatně, říká Daniel Křetínský

 

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!