Aero Vodochody dodá letadla do Portugalska a do Spojených států | E15.cz

Aero Vodochody dodá letadla do Portugalska a do Spojených států

ČTK, fry

Výrobce letecké techniky Aero Vodochody na aerosalonu ve Farnborough u Londýna podepsal se dvěma novými zahraničními zákazníky smlouvy o dodávce 22 nových letounů L-39NG a L-39CW. Deset letounů si koupí portugalská společnost SkyTech, která je předním poskytovatelem vojenských leteckých služeb, 12 letounů pak společnost RSW Aviation, jeden z největších poskytovatelů vojenského výcviku ve Spojených státech i armádám po celém světě, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aero Vodochody Tobiáš Tvrdík. 
 

Společnost SkyTech si zároveň zajistila opci na dalších šest strojů L-39NG, zatímco RSW Aviation si objednal i modernizaci šesti současných letounů L-39 na verzi L-39CW.

SkyTech zpřístupní letku L-39NG jakémukoli zákazníkovi, ať už za účelem výcvikových letových hodin, nebo ve formě pronájmu. Objednávka zahrnuje dodávku nejmodernějších simulátorů a zařízení pro efektivní výcvik a učební proces.

Společnost RSW ve své výcvikové akademii v USA zpřístupní flotilu letounů L-39NG a L-39CW různým zákazníkům, kterým zajistí školení od samého začátku až na úroveň povolení pro operace.

Aero Vodochody uzavřelo smlouvu s Izraelci, snaží se vylepšit pozici na tamním trhu

Spolupráce s oběma firmami je klíčovým prvkem globální strategie společnosti Aero v oblasti spolupráce s dalšími vybranými partnery. Tato strategie podle firmy nabízí jedinečnou dostupnost proudového výcviku jakémukoliv letectvu na světě.

Dohoda představuje významný milník pro Aero, protože díky ní rozvíjíme strategickou spolupráci s RSW. Prostřednictvím tohoto partnerství dodáme společnosti RSW 12 letounů L-39NG, a také 6 letounů L-39CW, a tím zvýšíme objednávky na celkem 38 nových letounů,“ řekl prezident a generální ředitel společnosti Aero Giuseppe Giordo.

Letoun L-39NG vychází z původní aerodynamické koncepce L-39, ale je vybaven novou pohonnou jednotkou a moderními přístroji. Proti původní L-39 bude L-39NG lehčí, řada dílů bude například vyrobena z kompozitních materiálů. Nový motor má navíc o polovinu nižší spotřebu než motor používaný v L-39. Zvýší se také bezpečnost letadla, například díky novému a odolnějšímu zasklení kabiny nebo instalací nového vystřelovacího sedadla.

Marek Dospiva: Jednáme o dodávkách L-39NG pro armády zemí EU či Dálného východu

Firma chce vyrábět zhruba 16 letadel ročně, první sériový kus by měl být hotov v březnu 2020. Plná výroba by měla začít v roce 2022 a vyrábět se bude na jedné výrobní lince v jednosměnném provozu.

Aero je největším výrobcem letecké techniky v České republice. Zabývá se vývojem, výrobou, prodejem a servisem vojenské i civilní letecké techniky. Kromě vlastních letadel se podílí například na vývoji a výrobě křídla malých dopravních letounů typu CSeries Bombardier a vývoji a výrobě komponent pro vojenský dopravní letoun KC-390 Embraer. Dodává také kokpity pro vrtulníky UH-60M Black Hawk.

Šéf Aera Giuseppe Giordo: Oživujeme vojenskou výrobu, naše stroje si v boji s IS získaly respekt

Autor: ČTK, fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!