Americký ropný gigant ConocoPhillips po čtvrtstoletí odešel z Ruska | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Americký ropný gigant ConocoPhillips po čtvrtstoletí odešel z Ruska

Americký ropný gigant ConocoPhillips po čtvrtstoletí odešel z Ruska
ConocoPhillips, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ConocoPhillips

ČTK

Americký ropný gigant ConocoPhillips se po 25 letech stáhl z Ruska. Společnost tento týden oznámila, že prodala svůj podíl ve společném podniku vytvořeném s ruskou státní ropnou firmou Rosněfť. "Byl to náš poslední majetek v Rusku," řekl agentuře AFP mluvčí ConocoPhillips.

Poloviční podíl ve společném podniku s názvem Polar Lights koupila firma Trisonnery Assets registrovaná na Kypru, finanční podmínky transakce skupina ConocoPhillips nezveřejnila. Rosněfť prodala svůj podíl v Polar Lights již minulý týden, podle zdroje listu Financial Times tato transakce celý podnik ohodnotila na 150 až 200 milionů dolarů (zhruba čtyři až pět miliard korun). Totožnost svého kupce Rosněfť nezveřejnila.

Společnost ConocoPhillips patřila mezi průkopníky v oblasti zahraničních investic do ruského ropného a plynárenského průmyslu. Její odchod podle listu Finacial Times podtrhuje současné problémy ruského energetického sektoru, na který mají negativní dopad nízké ceny ropy a politické napětí.

Západní firmy narážely na odpor ruských oligarchů

Západní ropné společnosti po rozpadu Sovětského svazu začaly usilovat o přístup k rozsáhlým ruským nalezištím ropy a zemního plynu, jejich snahy však často mařili ruští oligarchové či politici. „Neexistuje mnoho západních ropných společností, které dokázaly v Rusku vydělávat,“ upozornil Thane Gustafson, autor knihy Wheel of Fortune (Kolo štěstěny) o historii ruského ropného průmyslu.

Podle analytiků je odchod firmy ConocoPhillips z Ruska důsledkem série neuspokojivých investic a rozmachu těžby ropy a plynu z břidlicových ložisek ve Spojených státech. „Žádná z jejich investic v Rusku nikdy nefungovala příliš dobře,“ uvedl analytik Matthew Sagers z výzkumné společnosti IHS.

Obezřetný vztah k Rusku

Západní ropné a plynárenské podniky se nyní staví k investicím v Rusku velmi obezřetně. „V minulosti panoval názor, že uhlovodíky jsou vzácné a Rusko jich má spoustu, takže tak chceme být. Nyní je situace velmi odlišná. Uhlovodíky jsou na mnoha místech, včetně Severní Dakoty, takže se již nemusíte vydávat do takovýchto exotických krajů,“ uvedl Sagers.

Ruský ropný průmysl se nyní potýká s negativními důsledky sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Ruský prezident Vladimir Putin nyní zaměřuje pozornost na asijské trhy a do ruských energetických projektů začínají investovat čínské a indické podniky, píše Financial Times.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!