Američtí těžaři vědí, jak vyzrát na daně | E15.cz

Američtí těžaři vědí, jak vyzrát na daně

Chesapeake Energy
Chesapeake Energy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Vendula Krumpholcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zachování daňových úlev pro podniky a plošné snížení daní všem plátcům je jedním z nejviditelnějších témat kampaně republikána Mitta Romneyho. Menší zatížení má v první řadě pomoci nastartovat tvorbu pracovních míst. Analýza agentury Bloomberg nicméně ukazuje, že některé americké firmy zvládají díky chytré aplikaci existující legislativy platit extrémně nízké odvody již nyní.

Například firma Chesapeake Energy, druhý největší americký producent zemního plynu, vydělala za dvacet let existence zhruba 5,5 miliardy dolarů. Do státní kasy z toho zvládla odvést mizivé jedno procento – tedy méně než polovinu částky, kterou si v roce 2008 vydělal výkonný ředitel firmy Aubrey McClendon.

Oficiálně přitom platí firmy ve Spojených státech 35procentní daň z příjmu. Téma daní je v předvolební Americe, která se potýká s rozpočtovým schodkem 103 procent HDP, jedno z nejcitlivějších.

Chesapeake Energy zdaleka není jedinou americkou firmou využívající neotřelé způsoby účetnictví. Známé jsou i daňové strategie technologických společností v čele s Googlem. Ty ovšem zpravidla zahrnují převádění zisků do zahraničí a následnou nemožnost s penězi volně nakládat ve Spojených státech.

Těžařským koncernům naproti tomu ke snižování výdajů napomáhají přímo zákony. Norma z počátku dvacátého století totiž těžařům umožňuje odečíst si „nehmatatelné náklady na těžbu“. Zákon měl kdysi ochránit podnikatele v relativně rizikovém byznysu před škodami způsobenými vyhloubením „suchých“ vrtů. Technologický pokrok od té doby snížil riziko na minimum.

Čtěte také:

Romney dotahuje Obamův finanční náskok

Exxon investuje 150 miliard dolarů do hledání nových ložisek

Shell bude v Číně rozjíždět těžbu plynu z břidlic

Z bezmála tří tisíc vrtů, do nichž Chesapeake v roce 2011 investoval, bylo jen třináct neúspěšných. Podobná čísla vykázala i jednička v oboru , která zákona také využívá. Prezident Obama se už několikrát pokoušel v Kongresu prosadit snížení výhod pro těžební firmy, ale vždy neúspěšně.

Daně jako zbraň v kampani

Podezřele nízké daňové odvody zaměstnávají i samotného Mitta Romneyho. Kampaň demokratů chytře využívá citlivé téma „spravedlivých“ příspěvků do federální kasy a v posledních dnech vystupňovala kritiku neprůhledné daňové minulosti bývalého guvernéra. Romney totiž zveřejnil jen daňové přiznání z roku 2010 a odhad na rok 2011, z nichž vyplývá, že navzdory milionovým ziskům z investiční firmy Bain Capital odvedl na daních jen 13,9 procenta. Investice mu přitom vynášejí zhruba 57 tisíc dolarů denně, většina ovšem zůstává uložena v zahraničí. Liberální komentátoři si tak libují v otázkách typu „K čemu americký podnikatel potřebuje účty ve Švýcarsku a na Kajmanských ostrovech?“ a provokují tím nejen demokratické voliče. Sám Romney se ke svým daním zatím nevyjádřil.

Autor: Vendula Krumpholcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah