Antimonopolní úřad: Sokolovská uhelná může od dědiců Ulčáka koupit obchodníka s elektřinou T-Watt

Sokolovská uhelná

Sokolovská uhelná Zdroj: profimedia

Sokolovská uhelná
Plynárna Vřesová
3
Fotogalerie

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil Sokolovské uhelné koupit firmu obchodující s elektřinou T-Watt, která patřila zesnulému miliardáři Martinu Ulčákovi. 

„Ke spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech velkoobchodu s elektrickou energií a poskytování poradenství v oblasti energetického managementu pro provozovatele lokálních distribučních sítí. Úřad v rámci správního řízení zjistil, že uvedené spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ uvedl úřad.

Sokolovskou uhelnou založil v roce 1994 Fond národního majetku, vznikla spojením Palivového kombinátu Vřesová, Hnědouhelných dolů Březová a Rekultivací Sokolov. V roce 2004 byla společnost privatizována a vznikla následnická organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, jak zní plný název společnosti.

Je nejmenší hnědouhelnou těžební společností v Česku. Její podíl se pohybuje na úrovni kolem 15 procent. Činnost firmy zahrnuje nejen těžbu a zpracování uhlí, ale také výrobu elektrické energie nebo produkci tepla, kterým zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Společnost působí také v likvidaci odpadů vzniklých průmyslovou činností. V roce 2019 vykázala ztrátu téměř 331 milionů korun, což souvisí s tlakem na ukončení využívání uhlí a jeho těžby. Sokolovskou uhelnou má kvůli omezení těžby opustit až 1000 lidí.

Společnost T-Watt byla založena v roce 2014 a za první dva roky své existence zobchodovala 4000 GWh elektřiny s obratem přes 100 milionů eur (přes 2,6 miliardy korun). Jednateli společnosti jsou Petr Šedivý a Jan Prádler, majitelem byl do své smrti loni v dubnu také miliardář Martin Ulčák.