Babiš možná u Bratislavy postaví pekárnu za půl miliardy | E15.cz

Babiš možná u Bratislavy postaví pekárnu za půl miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri kotatko

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český koncern Agrofert podnikatele Andreje Babiše postaví u Bratislavy velkou pekárnu za zhruba půl miliardy korun, pokud se jeho firmě Penam nepodaří ovládnout konkurenční společnost United Bakeries. Skupina chce rovněž zvýšit počet prodejen pečiva v Česku a na Slovensku a posílit pozici v Maďarsku.

S odvoláním na vyjádření šéfa Penamu Jaroslava Kurčíka informaci přinesl portál etrend.sk. Fúzi Penamu a United Bakeries na konci června zamítl slovenský antimonopolní úřad (PMÚ). Proti rozhodnutí byl podán rozklad, o kterém rozhodne vedení PMÚ. Majitelé United Bakeries ale mezitím odstoupili od smlouvy o prodeji největšího pekárenského uskupení na českém a slovenském trhu Agrofertu. United Bakeries tento krok odůvodnily právě chybějícím rozhodnutím PMÚ.

Babiš vyjednává o koupi Metropol TV

Na rozdíl od United Bakeries nemá Penam ve slovenské metropoli pekárnu. Nejbližší je zhruba 25 kilometrů od Bratislavy, jejíž kapacita je podle portálu nedostatečná. Do Bratislavy proto Penam musí výrobky vozit i ze svých vzdálenějších pekáren.

„Prioritní alternativou zalátaní bratislavského problému Penamu je sice převzetí United Bakeries, ale pokud se nám to nepodaří, jsme schopni v okolí hlavního města postavit zcela novou pekárnu s měsíční výrobní kapacitou až okolo 1500 tun,“ uvedl Kurčík.

Penam chce také rozšířit počet vlastních prodejen v Česku na sto ze současných 40, na Slovensku by ke dvěma desítkám prodejen mělo přibýt dalších asi 30. Pekárenská divize Agrofertu plánuje posílit i pozici v Maďarsku. K tamním dvěma pekárnám hodlá koupit nebo postavit další tři nebo čtyři závody.

Slovenský PMÚ rozhodnutí o zamítnutí fúze Penamu a United Bakeries nekomentoval s odůvodněním, že řízení nebylo právoplatně skončeno. Babiš už dříve tvrdil, že úřad při rozhodování použil nesprávnou metodiku.

Do výpočtů prý započítal jen dvě pětiny pekárenského trhu na Slovensku, což podle něj způsobilo, že Penamu a United Bakeries vyšel značný podíl na trhu

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah