Boj o zakázky. Čtvrtina českých firem zkresluje své výsledky | E15.cz

Boj o zakázky. Čtvrtina českých firem zkresluje své výsledky

peníze
peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku vládnou nekalé praktiky. Úplatky a manipulace s hospodářskými výsledky jako prostředek k získání zakázky považuje téměř třetina Čechů za zcela běžné. Češi jsou po Belgičanech největšími pesimisty ohledně dalšího vývoje situace na trhu. Vyplývá to z průzkumu auditorské firmy Ernst & Young

Každý čtvrtý Čech připouští, že jeho společnost v uplynulém roce manipulovala své finanční výsledky, například nadhodnocovala tržby nebo podhodnocovala náklady. Téměř třetina českých zaměstnanců si myslí, že k získání nové zakázky v jejich ekonomickém odvětví běžně slouží úplatky. Vyplývá to z průzkumu, který si objednala auditorská firma Ernst & Young.

Tlak na růst zisku roste

„Podniky jsou v současných náročných ekonomických podmínkách pod trvalým tlakem, který je nutí zvyšovat zisk doslova za každou cenu,“ komentovala výsledky šetření Magdalena Souček z Ernst & Young.

Souček je přesvědčena, že když se vrcholný management společnosti rozhodne utajit manipulaci s finančními výsledky, podaří se mu to. Na situaci může upozornit whistleblower, tedy oznamovatel z prostředí firmy. Podle průzkumu si však jen 17 procent českých zaměstnanců myslí, že pokud nahlásí neetické jednání, najdou ve své společnosti oporu. Češi navíc obecně příliš nevěří, že společnosti, v nichž pracují, kladou důraz na dodržování etických principů.

Korupci považuje v Česku za rozšířenou 73 procent českých respondentů, evropský průměr je přitom 57 procent. V Polsku pokládá korupci za rozšířenou 59 procent, v Maďarsku 70 procent a na Slovensku 84 procent lidí. Ze všech států, které se zúčastnily průzkumu, je situace nejhorší ve Slovinsku, kde korupci označilo za rozšířený jev 96 procent dotázaných.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.