Brusel schválil dotace na odprášení českých oceláren | E15.cz

Brusel schválil dotace na odprášení českých oceláren

ArcelorMittal Florange
ArcelorMittal Florange
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise dnes schválila projekty českých oceláren ArcelorMittal a Třinecké železárny, které unijní dotace použijí k odprášení svých provozů. Podle českého eurokomisaře Štefana Füleho hodnota pomoci překračuje jednu miliardu korun.

Dva z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji by tak brzy mohli ročně vypouštět do ovzduší o stovky tun prachu méně.

„Evropská komise schválila státní pomoc pro další dva české projekty ke zlepšení čistoty ovzduší na Ostravsku. Hodnota překračuje jednu miliardu korun,“ uvedl na svém twitterovém účtu eurokomisař Füle.

V Třinci začnou okamžitě

V Třineckých železárnách odpráší spaliny a uzly na aglomeraci číslo 2 za 910 milionů korun. „Po jeho realizaci se sníží celková roční produkce tuhých znečišťujících látek na tomto zdroji až o 130 tun za rok,“ uvedl generální ředitel podniku Jan Czudek.

Na ekologické investici se začne pracovat prakticky ihned po schválení subvence. „Co nejdříve dokončíme projekční práce, stavět by se mělo začít v příštím roce,“ upřesnila mluvčí železáren Petra Jurásková.

Jednání s Bruselem se protáhlo

V ArcelorMittalu půjde o odprášení jižní aglomerace. Díky tkaninovému filtru závod do ovzduší vypustí ročně zhruba o sto tun prachu méně. Podle původních plánů mělo být toto odprášení hotovo už k 1. lednu 2013.

Jak ale už dříve řekl ředitel oceláren pro životní prostředí Petr Baranek, nikdo nepočítal s tím, že jednání s Evropskou komisí budou trvat tak dlouho. Odprášení zmíněné aglomerace Jih má být dokončeno do roku 2016.

„Tkaninový filtr představuje nejúčinnější nástroj v odlučování prachu a dokáže zachytit i nejdrobnější prachové částice. V případě aglomerace budou tyto filtry instalovány jako druhý stupeň čištění spalin za nynější elektrostatické odlučovače, a bude tak zajištěna maximální účinnost odprášení,“ vysvětlila mluvčí Arceloru Barbora Černá Dvořáková.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.