Češi bodují s technologií, jež odhaluje závady po zvuku | E15.cz

Češi bodují s technologií, jež odhaluje závady po zvuku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Start-up Neuron soundware oznámil, že bude hledat partnery na investici až do výše deseti milionů korun.

Zajistit podnikům provozní úspory a mít z nich podíl. Tak bude vypadat obchodní model české firmy Neuron soundware, start-upu, jehož jádro tvoří sedm pracovníků. Vyvinul umělou inteligenci, která jen podle zvuku rozpozná, že je na chodu stroje něco v nepořádku a hrozí porucha. „Vyvíjíme takového mechanika v krabičce, jen místo živého člověka trénujeme neuronové sítě,“ uvádí Martin Křivánek z firmy Neuron soundware.

Firma vznikla loni, dostala tříměsíční podporu v podnikatelském inkubátoru StartupYard a následně získala cenu Nápad roku. Letos vyhrála soutěž Startup Award na výstavě RailTech v Nizozemsku a začíná svůj nápad nabízet průmyslovým podnikům. Projekt si díky úspěchu v soutěži Nápad roku loni přilepšil díky odměně o 300 tisíc korun. Neuron také oznámil, že bude hledat partnery na investici až do výše deset milionů korun.

Čidla spojená s mikrofonem lze namontovat na různé stroje. Sledují například zvuk ložisek a předpovídají, kdy bude nutná výměna. 

„Detektor dokáže po zvuku rozpoznat, že se například nezamkl zámeček na výhybce, což by mohlo způsobit železniční nehodu,“ uvádí Křivánek. V některých provozech bude umělá inteligence naslouchat chodu zdviží nebo jeřábů. Data ze senzorů Neuron vyhodnocuje a umělou inteligenci učí, co který zvuk znamená. „Zkušenost máme se zvuky aut, klimatizačních jednotek, eskalátorů, ale i zpěvem ptáků,“ uvedl v projektu StartitUP ředitel Neuronu Pavel Konečný.

„Jakmile algoritmus jednou chybu rozpozná, problém si už zapamatuje,“ podotýká Michal Horáček ze společnosti Microsoft, jejíž cloudové řešení využívá Neuron soundware ke zpracování obrovského množství dat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah