ČEZ prudce zvýšil zisk, akcie firmy posilují o více než dvě procenta

Daniel Beneš

Daniel Beneš Zdroj: Michael Tomeš E15

Daniel Beneš
Stožáry vysokého napětí
3
Fotogalerie

Energetické společnosti ČEZ stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 14,2 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy vzrostl o 22 procent na 25,9 miliardy korun. Výrazné zvýšení zisku bylo způsobeno hlavně růstem cen elektřiny na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami. Akcie společnosti na pražské burze po oznámení výsledků rostou o 2,5 procenta.

Pandemie nového koronaviru má na ČEZ pouze omezený dopad a ovlivní její hospodaření až ve druhém a třetím čtvrtletí. „Předpokládáme, že pandemie covid-19 ovlivní Skupinu ČEZ pouze dočasně a v omezené míře,“ uvedl generální ředitel společnosti Daniel Beneš. Člen představenstva ČEZ a ředitel divize finance Martin Novák očekává, že negativní dopad pandemie na provozní zisk Skupiny ČEZ bude přibližně tři až čtyři miliardy korun. „Celoroční zisk předpokládáme nyní pouze o jednu až dvě miliardy korun nižší, než jsme předpokládali před vypuknutím pandemie ve světě,“ dodal Novák.

Provozní výnosy Skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 5,2 miliardy korun na 57 miliard korun. „Těžili jsme ze střednědobého zajištění našich tržeb z výroby na velkoobchodních trzích, zajišťovací kontrakty v Německu nám navíc přinesly 1,4 miliardy korun vlivem zvýšení rozdílu mezi českými a německými tržními cenami elektřiny,“ vysvětlil Beneš.

Elektrárny Skupiny ČEZ vyrobily v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodin elektřiny, o čtyři procenta méně než před rokem. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o pět procent. Produkce elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky stoupla o osm procent, a to zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku.

K zisku Skupiny ČEZ v prvním kvartále významně přispělo také obchodování s komoditami. „Obchodní tým využil rozkolísání trhů s komoditami a do zisku Skupiny ČEZ za první čtvrtletí přispěl částkou přes dvě miliardy korun,“ uvedl místopředseda představenstva Pavel Cyrani.

„V prvním kvartále společnost dosáhla dobrých výsledků, a to nejen díky vyšším realizovaným cenám energie, ale také kvůli rostoucímu rozdílu mezi německými a českými spotovými cenami. ČEZ se zajišťuje na německém trhu, ale k vypořádání dochází na českém trhu,“ uvedl analytik Patria Finance Martin Cakl.

Analytik České spořitelny Petr Bártek doplnil, že objem výroby ČEZ z tradičních zdrojů meziročně klesl o pět procent kvůli delším odstávkám jaderných zdrojů a optimalizaci výroby z uhlí. Tento pokles byl podle něj zhruba v souladu s odhady trhu.

Podle Bártka ČEZ překvapivě snížil svůj výhled letošního provozního zisku EBITDA z 63 až 65 miliard korun na 61 až 64 miliard korun a na úrovni upraveného čistého zisku z 21 až 23 miliard korun na 19 až 22 miliard. „Jak důvod společnost uvedla negativní dopad covidu-19 na spotřebu, tržní ceny a zpoždění u akvizic ČEZ ESCO. Na jedné straně společnost zvedla očekávaný výsledek v tradiční výrobě elektřiny, na straně druhé snížila výhled v rámci distribuce,“ podotkl.

Analytik Fio banky Jan Raška označil výsledky ČEZ za první čtvrtletí za „velmi dobré“. „Slušné výsledky vykázaly i menší segmenty jako tuzemský prodej a překvapivě i bulharský a rumunský byznys, kdy se dařilo jak prodeji, tak distribuci,“ sdělil Raška.

„Reportované výsledky investory potěšily. Firma prokázala, že je proti pandemii koronaviru imunní. Pokles cen silové elektřiny ČEZ trápit nemusí, jelikož převážnou část své produkce zajišťuje. Výhled vedení společnosti můžeme rovněž považovat za optimistický, jelikož se očekává nárůst provozního i čistého zisku oproti roku 2019. Management potvrdil výši navrhované dividendy. Právě stabilní dividendová politika zvýší atraktivitu titulu v očích investorů,“ uvedl analytik Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Podle analytika společnosti Capitalinked Radima Dohnala bude ČEZ ve zbytku roku těžit z rozdílu mezi cenou elektřiny a emisních povolenek. „Cena povolenky by s ohledem na útlum průmyslu a teplárenství měla spíše klesat,“ uvedl Dohnal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií.

Čistý zisk ČEZ v roce 2019 meziročně stoupl o 38 procent na 14,5 miliardy korun. Vedení společnosti v půlce dubna navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu 34 korun za akcii před zdaněním.

ČEZ přes dopady covidu dál odstavuje uhlí

Energetická skupina ČEZ také odstavila meziročně 500 megawattů  uhelných bloků - dva bloky v Ledvicích o výkonu 220 MW, bloku elektrárny Dětmarovice s výkonem 200 MW a výrobních bloků ve Vítkovicích o výkonu téměř 80 MW. Ještě letos bude následovat 440 MW odstavených v elektrárně Prunéřov, firma vypne starší z tamních elektráren - Prunéřov I. Uvedl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Navzdory pandemii koronaviru chce podle něj společnost pokračovat ve svých plánech, které počítají s tím, že ČEZ do roku 2040 odstaví většinu svých uhelných zdrojů.