ČEZ si pospíšil, třetí blok Dukovan spustí o dva týdny dřív | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

ČEZ si pospíšil, třetí blok Dukovan spustí o dva týdny dřív

ČTK

Odstávku třetího reaktorového bloku Dukovan plánuje společnost ČEZ ukončit v noci na 2. října namísto původně ohlášeného 19. října, práce se podařilo dokončit rychleji, než se plánovalo. Blok nevyrábí elektřinu od 22. dubna. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé v něm energetici dokončují rozpracované investice a také loni zahájenou kontrolu svarů.

Zbylé tři bloky Jaderné elektrárny Dukovany jsou v provozu. Tento stav potrvá do 17. září, kdy se podle plánu odstaví blok číslo dvě. Elektřinu začne znovu dodávat do distribuční sítě v polovině března.

U právě odstaveného třetího bloku Dukovan se podle Bezděka hlavní práce dokončí v příštím týdnu. Následně budou odborníci v tomto bloku ještě provádět řadu testů a zkoušek, a to i při postupném nabíhání reaktoru. „Jejich cílem je odhalit případné netěsnosti nebo závady, které nelze zjistit dříve než při zprovozňování bloku,“ řekl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Drábová: Po ČEZu budu chtít, aby dodavatelé měli jen jednoho subdodavatele

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Od loňska ji ale brzdí delší odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů. Odborníci je dělají proto, že v dokumentaci elektrárny byly založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky.

Odstávka druhého bloku bude dlouhá i kvůli tomu, že společnost ČEZ na něj bude žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení provozu. Kvůli tomu se provedou další zkoušky. Stávající desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit s letošním rokem, ale úřad ji na žádost firmy prodloužil do 10. července 2017.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!