Drábová: Po ČEZu budu chtít, aby dodavatelé měli jen jednoho subdodavatele

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová Zdroj: Michael Tomes, E15

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) bude po energetické společnosti ČEZ chtít, aby si ve smlouvách vymezil, že jeho dodavatelé budou mít vždy pouze jednoho subdodavatele. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová.

Právě nedůslednou kontrolou dodavatelů ze strany ČEZ Drábová už dříve odůvodňovala současné problémy Jaderné elektrárny Dukovany. Potvrdila, že škody z tamních odstávek budou v jednotkách miliard korun.

V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla kontrola několika tisíc svarů, která musela být opětovně provedena. Při prověrce dokumentace byly totiž nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky.

Původní problematické kontroly svarů prováděla externí firma Tediko, která zodpovědnost za odstávky v prosincovém prohlášení odmítla. ČEZ postupně jednotlivé bloky v Dukovanech spouští. V prosinci skončila odstávka bloku číslo tři, příští týden by měl začít dodávat elektřinu do sítě blok číslo jedna. Stále odstavený je druhý blok. Kvůli potížím se snímky svarů byla podána dvě trestní oznámení, jedno podal ČEZ, druhé SÚJB.

„Problém, který se krok po kroku začal prohlubovat a rozšiřovat, jsou dodavatelé dodavatelů a subdodavatelé dodavatelů, kdy to někdy jde až do tří nebo čtyř vrstev. Na kvalitu dodavatele, který je na čtvrté úrovni řetězce, je už velmi těžké dohlédnout,“ uvedla dnes Drábová.

SÚJB podle ní bude po ČEZ chtít, aby si ve smlouvách s dodavateli první úrovně vymezil, že budou moci mít pouze jednoho subdodavatele. „Dál už se to přeprodávat nebude,“ dodala. Aktivní kroky v oblasti podle ní podniká už i sám ČEZ.

Dozorčí rada ČEZ byla podle svého člena Lukáše Wagenknechta informována, že vedení společnosti přijalo opatření, aby se již podobné situace jako v Dukovanech nestávaly. Podle něj jde například o ověřování kvalifikace zaměstnanců nebo využití dceřiných společností ČEZ při údržbě elektráren.

Počítání škod

Drábová uvedla, že škoda za neplánované odstávky v Dukovanech se bude pohybovat v jednotkách miliard korun. Ztráty v podobné výši odhadl už na začátku ledna ředitel výrobní divize ČEZ Ladislav Štěpánek. „Nedá se to počítat tak jednoduše, jako že den výroby jednoho bloku na Dukovanech je zhruba deset milionů korun ztráty. Vstupují do toho totiž i další faktory,“ uvedla dnes Drábová.

Potvrdila také, že se snímky svarů se manipulovalo i v Jaderné elektrárně Temelín. „Také v Temelíně bude třeba přesnímkovat na každém bloku několik tisíc svarů,“ podotkla Drábová. Rozdíl proti Dukovanům je podle ní ale ten, že řada věcí se tam dá udělat za provozu. Ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek již na začátku prosince řekl , že v dokumentaci ke svarům v Temelíně nejsou takové chyby, které by vedení elektrárny nutily k odstavení bloků.