Chevron převezme konkurenční Anadarko Petroleum, zaplatí tři čtvrtě bilionu | E15.cz

Chevron převezme konkurenční Anadarko Petroleum, zaplatí tři čtvrtě bilionu

ČTK

Americká ropná společnost Chevron se dohodla na převzetí konkurenta Anadarko Petroleum za 33 miliard dolarů (zhruba tři čtvrtě bilionu korun) v hotovosti a akciích. Oznámila to firma. Předpokládá se, že transakce, kterou ještě musejí schválit akcionáři a regulátoři, bude dokončena ve druhé polovině roku.

Předpokládá se, že transakce, kterou ještě musejí schválit akcionáři a regulátoři, bude dokončena ve druhé polovině roku. Akcionáři společnosti Anadarko Petroleum podle dohody za každou svou akcii obdrží 16,25 dolaru v hotovosti a 0,3869 akcie Chevronu, napsal server CNBC.

Nabídka ohodnocuje jednu akcii firmy Anadarko Petroleum na 65 dolarů. Zahrnuje tak prémii 39 procent ke čtvrteční závěrečné ceně akcií na burze. Po oznámení dohody se cena akcií Anadarka zvýšila zhruba o třetinu, zatímco akcie Chevronu ztrácely čtyři procenta, píše agentura Reuters.

Zájem aerolinek o letadla Boeing prudce klesl, především kvůli potížím nejnovější 737

Chevron podle Reuters převzetím Anadarka posílí svou pozici v těžbě ropy z břidlicových ložisek a v produkci zemního plynu. „Vypadá to jako velká sázka na břidlici a na to, že ceny ropy zůstanou na vysoké úrovni,“ řekl k dohodnutému převzetí analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Markets.

Chevron v rámci dohodnuté transakce plánuje vydat kolem 200 milionů nových akcií a vyplatit zhruba osm miliard dolarů v hotovosti. Spolu s firmou Anadarko převezme i její dluh kolem 15 miliard dolarů, upozornil list The Wall Street Journal.

Společnost Chevron dnes rovněž oznámila, že hodlá v letech 2020 až 2022 prodat aktiva v hodnotě 15 až 20 miliard dolarů. Získané peníze hodlá použít ke snížení dluhu a k výplatě hotovosti akcionářům.

Ryanair zrušil linku z Londýna do Pardubic kvůli problémovým boeingům

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!