Dobrá zpráva pro výrobce aut: Čína podpořila poptávku snížením daně | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Dobrá zpráva pro výrobce aut: Čína podpořila poptávku snížením daně

Dobrá zpráva pro výrobce aut: Čína podpořila poptávku snížením daně
Továrna na osobní automobily Škoda. Na snímku kompletování karosérií, interiérů a podvozků
• 
ZDROJ: Kotatko Jiri/E15

ČTK

Čína se rozhodla snížit daň z obratu u malých automobilů o polovinu, aby podpořila poptávku. Opatření se týká vozů s objemem motoru do 1,6 litru, jejichž podíl na čínském trhu dosahuje téměř 70 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie předních čínských automobilek po zprávě prudce posílily, vzhůru zamířily také akcie evropských výrobců, včetně německého koncernu Volkswagen.

Čína se v posledních letech na celkovém zisku Volkswagenu podílela více než polovinou. Snížení daní v Číně je tak vítanou vzpruhou pro automobilku, která se nyní potýká se skandálem s podvodným měřením emisí u naftových vozů.

Čína v roce 2009 díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Loni však růst prodeje aut v Číně prudce zpomalil na necelých sedm procent z téměř 14 procent v roce 2013. Letos čínskému trhu podle některých prognóz hrozí první celoroční pokles v tomto století.

Akcie Volkswagenu

Graphical visualization of Vow3.de

Za prvních osm měsíců letošního roku zůstal prodej automobilů v Číně v meziročním srovnání beze změny na zhruba 15 milionech vozidel. Loni prodej vzrostl o 6,9 procenta na 23,5 milionu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!