E.ON zvýšil v Česku provozní zisk na 12 miliard | E15.cz

E.ON zvýšil v Česku provozní zisk na 12 miliard

E.ON
E.ON
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost E.ON v České republice loni zvýšila provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně o 45 procent na 11,6 miliardy korun. Tržby společnosti vzrostly o 18 procent na zhruba 68,4 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy mateřského podniku E.ON.

Zisk společnosti rostl zejména kvůli kompenzačním platbám za připojování obnovitelných zdrojů do sítě. E.ON provozuje rozvodnou síť v jižních Čechách a na jižní Moravě. Mateřskému koncernu E.ON se však loni příliš nedařilo. Kvůli uzavření jaderných elektráren v Německu se firma propadla do ztráty 2,2 miliardy eur.

Nyní se E.ON snaží zbavit některých svých zahraničních akvizic a obrací svou pozornost na rostoucí trhy v Turecku, Brazílii a Indii. Potenciál vidí zejména v obnovitelných zdrojích. Na konci loňského roku rozhodl E.ON, že prodá svou bulharskou odbočku české firmě Energo-Pro za 133 milionů eur (3,3 miliardy korun). E.ON Bulgaria provozovala elektrickou distribuční síť v severovýchodním Bulharsku o délce 42 tisíc kilometrů.

V Česku hodlá E.ON letos investovat do rozšíření energetické infrastruktury. Firma zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na tuzemském trhu činí asi 20 procent. V oblasti plynu disponuje více než 4000 km dlouhou sítí. Zásobuje plynem více než 120 tisíc zákazníků v jižních Čechách a na jižní Moravě.

Miliardové zisky v loňském roce v tuzemsku vykázaly také další energetické společnosti. Čistý zisk ČEZ za loňský rok klesl meziročně o 13 procent na 40,8 miliardy korun. Plynárenská společnost RWE Transgas se loni vymanila z předchozí ztráty a vydělala po zdanění 380 milionů eur (9,4 miliardy korun)

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah