EPH v pololetí zvýšil provozní zisk o 12 procent | e15.cz

EPH v pololetí zvýšil provozní zisk o 12 procent, tržby přitom stagnovaly

STEAG Power Minerals
STEAG Power Minerals
• 
ZDROJ: STEAG Power Minerals

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v letošním prvním pololetí zvýšil hrubý provozní zisk EBITDA meziročně o 12 procent na 1,87 miliardy eur. Tržby zůstaly stejně jako před rokem kolem 15 miliard eur.

Pololetní výsledky EPH jsou důsledkem soustředění na odpovědný růst a kvalitní provozní řízení, při zachování finanční obezřetnosti, uvedl generální ředitel a většinový vlastník EPH Křetínský. Tržby holdingu se v pololetí snížily na 14,9 miliardy eur z loňských 15,1 miliardy, vyplývá z konsolidovaných výsledků zveřejněných na webu.

Zvýšení provozního zisku lze přičíst jak organickému růstu holdingu, tak strategickým akvizicím, zejména v Nizozemsku, komentovala firma výsledky. EPH letos získal podíl 7,5 procenta na nizozemské energetické kapacitě. Dceřiná společnost skupiny EP Netherlands koupila mimo jiné tamní plynové elektrárny Sloe a Rijnmond.

„EPH předpokládá, že do roku 2025 bude společnost téměř bez uhelných aktiv. Do konce roku 2030 pak těžbu a výrobu elektřiny a tepla z uhlí opustí úplně,“ uvedla firma v komentáři k pololetním výsledkům. Holding podniká v těžbě hnědého uhlí, v Česku vlastní mimo jiné hnědouhelnou elektrárnu v Opatovicích nad Labem na Pardubicku.

Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24.000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe, dále EP Logistics International sdružující firmy zaměřené na dopravu a spedici a také realitní EP Real Estate.

Křetínský (spolumajitel vydavatele e15 – pozn. red.) ovládá 50 procent a jednu akcii holdingu a vykonává manažerskou kontrolu, 44 procent minus jednu akcii kontroluje slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč, který se do akcionářské struktury EPH vrátil v roce 2020. Zbylých šest procent drží skupina manažerů EPH. 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah