Firmy mají z letošního roku obavy | E15.cz

Firmy mají z letošního roku obavy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CNB

nos, ČTK

Firmy letos čekají ochlazení poptávky a propouštění. Podniky se obávají i drahých energií i surovin.

Řada tuzemských firem se letos obává růstu cen energií, materiálů a surovin. Některé čekají horší dostupnost bankovních úvěrů. Vyplývá to ze šetření České národní banky a Svazu průmyslu a dopravy. Řada společností podle průzkumu předpokládá i nižší investiční výdaje a obává se nízké návratnosti investic.

Firmy dále čekají ochlazení poptávky a mírný pokles zaměstnanosti. Ten by mohl přijít zejména v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy by se zaměstnanost mohla snížit o zhruba 1,2 procenta. Za celý rok by dle šetření mohla zaměstnanost v průmyslu klesnout o zhruba půl proce.

Podniky se s ekonomickým poklesem letos plánují vyrovnat hlavně snižováním nákladů, zvyšováním produktivity práce a hledáním nových trhů. „Čím dál více firem si uvědomuje, že se musí dostat na mimoevropské trhy,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Tahounem průmyslu by stejně jako loni i letos měl být automobilový sektor. Naopak pokračující útlum čeká Svaz průmyslu a dopravy ve stavebnictví.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.