Hnutí ANO vyšle místo Dostálové do vedení Sněmovny Juchelku

Aleš Juchelka

Aleš Juchelka Zdroj: Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

Opoziční hnutí ANO nominuje do funkce místopředsedy Sněmovny Aleše Juchelku. Vystřídá nově zvolenou europoslankyni Kláru Dostálovou. Poslanecký klub ho navrhl jednomyslně, potvrdila jeho šéfka Alena Schillerová.

Juchelka, zvolený v Moravskoslezském kraji, vede mediální výbor a je členem sociálního výboru. V poslaneckém klubu ANO zastává místopředsednickou funkci a je stínovým ministrem práce a sociálních věcí tohoto hnutí. V minulosti byl televizním moderátorem. Ve Sněmovně se zaměřuje na sociální problematiku. Poslancem je od roku 2017.

„Aleš Juchelka je člověk, který má velmi silné portfolio, dělá sociální oblast, oblast důchodů, zákoníku práce,“ řekla Schillerová. „Pro mě byl velmi silný člověk na tuto pozici, aby pro nás klíčové portfolio, agendu, mohl z této silné pozice místopředsedy Sněmovny hájit,“ dodala.

Možnými adepty do vedení Sněmovny byli také bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v neděli v televizní debatě řekl, že mu žádné z uvedených jmen nevadí.

Dostálová je zatím místopředsedkyní Sněmovny, mandátu v Evropském parlamentu se ujme na jeho červencovém zasedání. ANO bude v povolebních jednáních usilovat o to, aby stejnou funkci zastávala i ve vedení Evropského parlamentu po jeho ustavení ve volbami obměněném složení.