Hrubá válcovna ostravské huti zpracovala za šedesát let miliony tun oceli. Původní linka běží dodnes | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Hrubá válcovna ostravské huti zpracovala za šedesát let miliony tun oceli. Původní linka běží dodnes

Michal Nosek

Michal Nosek

Před šedesáti lety odstartovala v ostravské Nové huti výroba v hrubé válcovně. Ta od konce ledna roku 1959 dodává na trh profilovou ocel. Po několika modernizacích funguje válcovna dodnes a ročně produkuje 240 tum tun výrobků. Výroba se specializuje na tyčovou ocel a důlní výztuže. Podívejte se na archivní fotografie.

Plán na ostravskou válcovnu pochází z roku 1948 a přípravy trvaly devět let. Nová výrobna měla nahradit málo produktivní, zastaralé profilové tratě ve Vítkovických Železárnách Klementa Gottwalda a Spojených ocelárnách. Socialistický plán se několikrát přepracovával a ve finále byla válcovna projektována na výkon 560 tisíc tun válcovaných výrobků ročně.

„Realizace začala v roce 1957 stavbou předvalkových hal, zanedlouho se již montovaly ohřívací pece. Montáž tratě byla ukončena v září 1958 a začátkem října byly zahájeny zkoušky. Provoz ovšem musel být pro hrubé závady a investiční nedodělky přerušen a trvalé válcování na hrubé trati bylo zahájeno 27. ledna 1959,“ popisuje archivářka akreditovaného archivu ArcelorMittal Ostrava Hana Benkeová.

Díky postupné modernizaci je válcovna stále v provozu, vyrábí zejména tyčovou ocel a důlní výztuže. Ročně válcovna produkuje okolo 240 tisíc tun ocelových výrobků.

Výrobu v Kirovském závodě nezastavila ani nacistická blokáda Leningradu. Nyní slévárna chřadne
OBRAZEM: Licence k těžbě v Karpatech vyprší za šest let, tamní doly ale viditelně upadají už nyní
Od litiny po obráběcí stroje: závod Kovosvit slaví 80 let, podívejte se

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!