Výrobu v Kirovském závodě nezastavila ani nacistická blokáda Leningradu. Nyní slévárna chřadne | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Výrobu v Kirovském závodě nezastavila ani nacistická blokáda Leningradu. Nyní slévárna chřadne

Michal Nosek

Michal Nosek

Kirovský závod založil roku 1801 císař Pavel I., aby se zde vyráběly dělové koule. Strojírenská výroba se rozjela o deset let později a továrna bez přestávky v petrohradském přístavu taví, slévá a kouří dodnes. Nahlédněte do ní prostřednictvím fotografií Viktora Máchy.

Další etapa slévárny počala roku 1868, kdy závod převzal podnikatel N.I. Putilov, který zastaralý provoz kompletně modernizoval. To vedlo k rozšíření výrobních možností o kolejnice, vlakové vozy, zbraně, konstrukční a stavební ocel. V roce 1913 startuje výroba turbín a traktorů. Válečná léta s sebou navíc přinesla větší orientaci na zbrojní průmysl. Kirovský závod tehdy poprvé vyrobil nový tank typu T-80.

V důsledku vypjaté situace během nacistické blokády se v roce 1941 velká část výroby přesunula do čeljabinského "Tankogradu". Ani během dlouhého obléhání Leningradu a masivního bombardování se výroba v Kirovském závodě nikdy nepřerušila.

OBRAZEM: Licence k těžbě v Karpatech vyprší za šest let, tamní doly ale viditelně upadají už nyní

„Tohle by člověk v Petrohradu nečekal. Martinská ocelárna, jedna z hrstky posledních na světě, se krčí v přístavní části města. Typický oranžový kouř je vidět už zdálky. Dostat se dovnitř bylo docela štěstí, protože závod se momentálně potýká s ekonomickými problémy,“ říká ke své návštěvě Petrohradu industriální fotograf Mácha.

Martinský proces tavby je silně neekologický a zároveň drahý, továrna z těchto důvodů již omezila výrobu a propouštěla stovky dělníků. „Když jsem se tam chtěl před rokem vrátit, už to nešlo,“ uzavírá Mácha.

Po roce 1992 se z Kirovského závodu stává akciová společnost a ocelárna nadále funguje pod samostatným názvem Petrostal.

Ta v současné době pracuje se čtyřmi 85 tunovými siemens-martinskými pecemi. Odlévané ingoty se dále zpracovávají na profilové válcovně.

Více fotografií Viktora Máchy si můžete prohlédnout na výstavě v pražské Nikon Photo Gallery od pátku 13. července

Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a samozřejmě Rath. Více zde >>>

Mariupol v obležení. Nahlédněte do hutí, které si ukrajinský oligarcha hlídá pomocí vlastní armády
Tomáš Chrenek: Třinecké železárny proinvestují dvě a půl miliardy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!