Izraelcům zachraňují životy plynové masky od firmy, která je dodávala již nacistům | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Izraelcům zachraňují životy plynové masky od firmy, která je dodávala již nacistům

Michal Nosek

Michal Nosek

Chemické zbraně loni na jaře v syrském konfliktu zabily stovku lidí. Dozvuky tohoto útoku, za kterým podle mezinárodního společenství stojí režim Bašára Asada, se projevily i v Izraeli. Událost ještě zvýšila poptávku po plynových maskách. Izrael je částečně odebírá i od továren, které zásobovaly nacistickou armádu.

Chemické zbraně byly v historii použity od první světové války jen v několika případech, převážně na Blízkém východě. Syrský prezident Asad ale podle izraelských médií chemické zbraně používá opakovaně, a tím porušuje Úmluvu o chemických zbraních z roku 2013. Obavy z možnosti chemického útoku nutí Izraelce k nákupu ochranných prostředků. Část masek se vyrábí v místní továrně Shalon Gas Mask a další dovážejí z Německa.

Ironií je, že Izrael již po desetiletí kupuje plynové masky od stejných německých podniků, které kdysi dodávaly ochranné prostředky nacistům provozujícím plynové komory v Osvětimi a dalších táborech smrti během holokaustu.

Společnost Dräger a Auer, kterou nyní vlastní americká firma MSA, prodává plynové masky a filtry několika izraelským vládním institucím již padesát let. "Podnik MSA získal továrnu Auergesellschaft v roce 1958 a na dodávkách pro jednotky SS se v žádném případě nepodílel," uvedla již dříve firma ve zprávě pro The Times of Israel.

Zprávu potvrdili i izraelští hasiči a armáda s tím, že německé masky patří k nejspolehlivějším na světě. 

Podívejte se, jak se ochranné masky vyrábějí v Izraeli:

Úpadek dolů v Donbasu ještě urychlila válka. Prohlédněte si obrazy jejich zkázy
Tváře roku 2018. Ke komu se budou obracet zraky světa?
Bitcoin není měna, tvrdí izraelská centrální banka

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!