Kolotoč sporů v energetice: ČEPS žaluje státní OTE o 200 milionů | E15.cz

Kolotoč sporů v energetice: ČEPS žaluje státní OTE o 200 milionů

Kolotoč sporů v energetice: ČEPS žaluje státní OTE o 200 milionů
Přenosová soustava, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK
Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Nejasné ustanovení v zákoně o podporovaných zdrojích energie vyvolalo kolotoč sporů. Soudí se spolu i státní společnosti ČEPS a OTE.

Státní provozovatel přenosové soustavy ČEPS podal na operátora trhu s energiemi – státní společnost OTE – dvě žaloby o zhruba 159 milionů a 45,7 milionu korun. „Oba spory jsou vedeny z titulu údajného bezdůvodného obohacení na straně společnosti OTE z důvodu výběru poplatku na podporu obnovitelných zdrojů,“ uvádí mluvčí ČEPS Hana Klímová a dodává: „ČEPS tak v souladu s institutem péče řádného hospodáře reaguje na soudní spory, ve kterých je v pozici žalovaného.“ Státní společnost OTE nechtěla spory komentovat.

Kolotoč rozepří o stamilionové až miliardové sumy způsobily nejasnosti v zákoně o podporovaných zdrojích energie, které platily v roce 2013. Jde především o to, zda mají platit příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie také energetické firmy, které vyrobenou elektřinu samy spotřebují, takže nevyužijí distribuční soustavu.

Sucho odsává vodu z malých elektráren, jejich produkce je hluboko pod dlouhodobým průměrem

Největší soudní spory vede polostátní skupina ČEZ prostřednictvím své firmy ČEZ Distribuce právě proti OTE. Ve třech žalobách jde celkem o 7,7 miliardy korun. Týkají se toho, že ČEPS a tuzemské distribuční společnosti od firem vybíraly poplatky na obnovitelné zdroje, které se pak posílaly OTE. Kvůli nejasnostem v legislativě ale není jasné, zda se poplatek od některých firem měl vybírat.

„Společnost ČEPS postupovala a postupuje v souladu s legislativou, přičemž plní funkci ‚výběrčího‘, kdy všechny finance získané výběrem poplatků ze zákona postupuje společnosti OTE,“ zdůrazňuje Klímová. ČEPS i distribuční společnosti však nyní čelí žalobám kvůli bezdůvodnému obohacení, protože vybíraly zmíněný poplatek.

ČEPS podle Klímové zažalovaly Sokolovská uhelná a ČEZ a její firmy Elektrárny Počerady a Elektrárna Tisová. Celkem jde o více než 200 milionů korun. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová k žalobám uvedla: „Soudní řízení probíhají. Situaci proto nebudeme komentovat.“ Na tyto spory pak firma ČEPS, jak je uvedeno výše, reagovala žalobami na společnost OTE.

Babišův muž míří do čela jedné z největších státních firem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!