Křetínský a Tkáč získají i zbylé akcie Hanielu ve skupině Metro | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Křetínský a Tkáč získají i zbylé akcie Hanielu ve skupině Metro

ČTK

Německá investiční skupina Haniel podle očekávání přijala nabídku českého miliardáře Daniela Křetínského, aby prodala své zbývající akcie v německé maloobchodní skupině Metro. Haniel to oznámil ve čtvrtečním prohlášení. Křetínský a jeho obchodní partner se snaží Metro zcela ovládnout.

Loni skupina Haniel oznámila, že svůj podíl v Metru prodá, protože vývoj ceny akcií Metra je neuspokojivý. Investiční skupině EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní Křetínský se slovenským investorem Patrikem Tkáčem, prodala v září podíl 7,3 procenta a současně EPGC získala opci na koupi zbývajících akcií z podílu 22,5 procenta firmy Haniel. Nyní Haniel uvedl, že přijal nabídku na odkup zbývajících akcií v ceně 16 eur za kus.

"Jsme přesvědčeni, že zjednodušení struktury akcionářů a výkonu kontrolní funkce významným akcionářem nabízí ty nejlepší předpoklady pro úspěšnou transformaci společnosti Metro AG v náročném tržním prostředí," uvedl předseda představenstva firmy Haniel Thomas Schmidt.

EPCG před týdnem oficiálně předložila nabídku na převzetí Metra, která ohodnotila celou firmu na 5,8 miliardy eur. Nabídka je ale platná jen za podmínky, že se Křetínskému podaří získat alespoň 67,5 procenta kmenových akcií, uvedla agentura DPA.

Skupina Metro má ve 26 zemích 771 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150 tisíc lidí. Firma vlastní také německé hypermarkety Real, které se ale snaží prodat, stejně jako aktivity v Číně. V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!