Lounský areál vagonky HMS hledá kupce | E15.cz

Lounský areál vagonky HMS hledá kupce. O prodeji bude rozhodnuto do Vánoc

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Insolvenční správkyně firmy Heavy Machinery Services (HMS) zahájila kroky ke zpeněžení majetku této společnosti. HMS vyráběla vagony, je v konkurzu a dluží přes 3,3 miliardy korun. Bude to přímý prodej výrobního areálu v Lounech, formou výběrového řízení. 

Podle znaleckého posudku byla tržní hodnota nemovitého a movitého majetku HMS k 31. březnu loňského roku 237,6 milionu korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Společnost HMS pronajímala areál firmě Legios Loco. Insolvenční správkyně Petra Hýsková dala Legiosu v červnu výpověď a areál uzavřela, kvůli tomu tam zasahovala policie. Hýsková poté areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group. Legios Loco je od poloviny července také v insolvenci, insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Podle Krajského soudu v Českých Budějovicích se řídicí struktura HMS prolíná s vedením společnosti Legios Loco.

Dokument s podmínkami výběrového řízení na prodej lounského areálu je v insolvenčním rejstříku ode dneška. Zájemci se mohou hlásit do 2. prosince, vítěz výběrového řízení bude znám 20. prosince. Odborným poradcem při výběrovém řízení je firma Deloitte. Zájemci o koupi si mohou lounský areál prohlédnout od 18. listopadu do 13. prosince.

Výrobce vagonů HMS, dříve známý jako Legios, je v úpadku od února 2014. HMS má sídlo v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Krajský soud opakovaně zamítl reorganizaci firmy HMS a v červnu prohlásil konkurz na její majetek. Pohledávky zatím uspokojeny nebyly. Věřitelé si na konci srpna v Českých Budějovicích zvolili nový věřitelský výbor.

Podle některých médií je majitelem vagonky podnikatel František Savov. Savov ale již v minulosti řekl, že žádné majetkové vazby na Heavy Machinery Services nemá a nikdy neměl. Savov je obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů a žije v Londýně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah