Lovosickou kordárnu kupují Thajci | e15.cz

Lovosickou kordárnu kupují Thajci

Jan Pavec

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skoro čtyři stovky zaměstnanců lovosického výrobce umělých vláken a pneumatikových kordů Glanzstoff – Bohemia můžou mít už v nejbližších měsících nového zaměstnavatele. Severočeský závod spolu s celou rakouskou skupinou Glanzstoff Group totiž kupuje thajská společnost Indorama Ventures.

Uzavření dohody o prodeji se oznámilo v pondělí, teď se čeká na schválení transakce u příslušných antimonopolních úřadů. Její dokončení Indorama čeká do konce tohoto čtvrtletí. Hodnotu transakce společnost nezveřejnila. „Glanzstoff Group kupujeme za zhruba sedminásobek podílu tržní ceny k zisku k před zdaněním, úroky a odpisy,“ uvedl pro E15 viceprezident thajské společnosti Richard Jones.

Skupina s ústředím v Rakousku vyrábí různé typy umělých vláken, včetně produktů pro výrobu pneumatik. Kromě České republiky má Glanzstoff závody také v Itálii a Lucembursku, zároveň buduje nový závod v Číně. Skupina je největším evropským výrobcem pneumatikového kordu – tkaniny, která tvoří kostru pneumatiky.

Glanzstoff je jeho největším evropským výrobcem. „Tato akvizice nám poskytne příležitosti pro synergii s dalšími našimi společnostmi v oblasti automobilového průmyslu,“ doplňuje Jones z Indoramy.

Thajská společnost vstoupila do oblasti výroby pneumatikového kordu v posledních třech letech koupí společností PHP Fibers a Performance Fibers. Česká pobočka Glanzstoffu vykázala za rok 2015 tržby v hodnotě 1,645 miliardy a zisk 62 milionů.

Společnost Indorama Ventures založil v roce 1994 indický podnikatel Aloke Lohia. Má 67 závodů v 21 zemích na čtyřech kontintech. Předloni měla tržby 180 miliard korun a zisk skoro pět miliard.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah