Ministerstvo průmyslu chce na horníky z OKD přispívat z rozpočtu. Nekoncepční, reagují finance | E15.cz

Ministerstvo průmyslu chce na horníky z OKD přispívat z rozpočtu. Nekoncepční, reagují finance

ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) výrazně upravilo návrh na uplatnění horníků propuštěných z černouhelné společnosti OKD ve státním podniku Diamo. Původní návrh se v květnu z jednání vlády stáhl po kritice ministerstva financí (MF). To má výhrady i k nové verzi, kterou v pondělí projedná vláda. Materiál označilo za nekoncepční.

Podle původního návrhu mohlo najít v Diamu uplatnění až 250 lidí z OKD. Projekty programu pro horníky v Diamu měly vyjít na 2,59 miliardy korun. V plánu bylo, že by peníze šly z vládou garantovaných 20 miliard na projekty revitalizace v Moravskoslezském kraji, takzvaného fondu privatizace.

Nyní MPO navrhuje vybrané projekty realizovat při zahlazování následků hornické činnosti, které by Diamo provedlo. Na rozdíl od původního návrhu by však tato činnost by financována ze státního rozpočtu.

"Z tohoto důvodu MPO žádá vládu o navýšení svého rozpočtu o 300 milionů korun, a to počínaje rokem 2018. Zahlazování následků hornické činnosti bude kontinuálně probíhat i v roce 2017, je tedy možné některé propuštěné zaměstnance OKD přijmout již v tomto roce," uvedl tiskový mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Počet zaměstnanců, kteří by mohli být přijati, je podle něj přímo úměrný výši přidělené částky, se kterou úzce souvisí počet realizovaných sanačních projektů. Stejně jako u původního návrhu má jít zejména o zaměstnance vyššího věku a s nejnižším vzděláním. Podle vyjádření ministerstva financí má jít zhruba o 80 lidí.

Nový návrh se však opět předloží s rozporem. Ministerstvo financí v meziresortním připomínkovém řízení mimo jiné nesouhlasilo s návrhem na navýšení rozpočtu MPO.

"Ministerstvo financí považuje návrh MPO na zaměstnání 80 propuštěných horníků z OKD ve státním podniku Diamo za nekoncepční. Kromě zásadních finančních dopadů předloženého návrhu na státní rozpočet upozorňujeme také na požadavek MPO, aby projekty byly realizovány ve vlastní režii státního podniku Diamo," uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí. Dodal, že tento požadavek není v souladu s dlouhodobou snahou MF vypisovat transparentní otevřená výběrová řízení.

Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Ve firmě, v níž nyní pracuje i s dodavatelskými firmami asi 12 tisíc lidí, se tak dál bude těžit uhlí. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji i insolvenční správce firmy Lee Louda. Vedení OKD teď musí vytvořit reorganizační plán.

Už v květnu vláda schválila vyplácení příspěvků pro zaměstnance, které OKD propustí. Ti, u kterých převažovala práce na povrchu, dostanou sedm tisíc korun za měsíc a lidé, u kterých převažovala práce v podzemí, dostanou osm tisíc korun měsíčně. Příspěvek pro horníky z OKD se má vyplácet po omezenou dobu, a to v rozmezí od tří měsíců do maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku zaměstnance.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.