MOL plánuje mohutné investice do těžby ropy, ale i kvality občerstvení | E15.cz

MOL plánuje mohutné investice do těžby ropy, ale i kvality občerstvení

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetická skupina MOL chce v příštích pěti letech investovat zhruba sedm miliard dolarů (v přepočtu asi 180 miliard korun), z toho pět miliard do existující výroby a zbytek do nové výroby, hlavně na plastové výrobky.

Na setkání s novináři to dnes uvedl Marek Senkovič, hlavní ekonom Slovnaftu, který do skupiny MOL patří. Na čerpacích stanicích chce firma zavést nové služby, například doručování balíků nebo sdílení automobilů. 

"Do roku 2021 plánujeme každý rok vytvořit 2 - 2,5 miliardy dolarů na zisku. Sedm miliard z celkového součtu hodláme investovat," řekl Senkovič.

Z pěti miliard dolarů určených pro současnou výrobu půjde necelá polovina na těžbu ropy. "Chceme udržet těžbu 110 000 barelů denně i při nízké ceně 50 až 70 dolarů za barel, se kterou výhledově počítáme. Při těžbě se chceme soustředit hlavně na Norsko, Rusko, Kazachstán a Pákistán," doplnil člen představenstva MOL a generální ředitel Slovnaftu Oszkár Világi.

Necelé tři miliardy dolarů chce MOL investovat do rafinérské výroby, přejmenování obchodních značek nebo do sítí čerpacích stanic. U nich se chce kromě zlepšení kvality občerstvení zaměřit třeba na doručování balíků nebo sdílení automobilů. "V naší databázi máme asi deset milionů lidí, kteří u nás mají třeba kartu. Přes 2000 našich čerpacích stanic senně projde 1,2 milionu zákazníků. Toho chceme využít," uvedl dále Világi.

Firmy v oboru se podle něj musí připravit na to, že bude klesat spotřeba fosilních paliv, do roku 2030 by jejich dominance měla skončit. V současné době patří benzinu, naftě a jiným palivům 70 procent výroby MOL, zbytek petrochemické výrobě. "Chceme, aby ten poměr byl 50:50. Především polypropylen má široké využití pro různé druhy granulátů. Ty se dají použít třeba pro výrobu pneumatik, izolačních materiálů, na nárazníky do automobilů, ale například i u hraček, textilu, nebo ve stavebnictví," doplnil Világi.

MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní více než 1900 čerpacích stanic ve 12 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Působí ve více než 40 zemích a zaměstnává téměř 28 000 lidí po celém světě. Provozuje i čtyři rafinérie a dva petrochemické závody. V příštích pěti letech hodlá investovat zhruba sedm miliard dolarů (cca 180 miliard Kč).

Skupina MOL v České republice loni zahrnovala společnosti MOL Retail ČR (bývalý Lukoil), MOL čerpací stanice (bývalý Agip), Slovnaft ČR a Pap Oil. Ke konci roku roku se sloučily firmy Pap Oil a MOL Retail ČR se společností Slovnaft ČR, která se stala jejich právním nástupcem.

V Česku nyní vlastní síť 308 čerpacích stanic a je dvojkou po Benzině. Z toho jich je 169 značky MOL v zelené barvě. Zbytek tvoří Pap Oil a Slovnaft. Podle generálního ředitele MOL ČR Richarda Austena se společnost v nejbližších měsících rozhodne, zdali v ČR zvolí obchodní strategii dvou značek MOL a Pap Oil, nebo si ponechá pouze MOL. "V tuto chvíli je preferovanější varianta dvou značek. Zároveň si ponecháme jednu stanici Slovnaft," dodal Austen.


S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah