Na Cínovci začaly přípravy na těžbu lithia | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Na Cínovci začaly přípravy na těžbu lithia

ČTK

Společnost Cínovecká deponie zahájila skrývku horní vrstvy zeminy na místě budoucí těžby lithia u Cínovce na Teplicku. Se samotnou těžbou kovu, jenž se používá při výrobě baterií, firma čeká na vznik odběratelského řetězce. Řekl to mluvčí společnosti Martin Frýdl.

Skrývku horní vrstvy zeminy musí firma udělat v přesně vymezeném termínu. Práce budou dokončeny zhruba do tří týdnů. Skrývka je naplánovaná na několika etap. Ta současná se týká zhruba 25 procent plochy plánované těžby.

Termín zahájení těžby samotné a zpracování vytěženého materiálu bude záležet zejména na dalším postupu státu. „Společnost Cínovecká deponie by se velmi ráda zapojila do zpracovatelského řetězce v České republice, a v tuto chvíli proto čeká na další kroky, které v této věci podnikne český stát i soukromí investoři,“ uvedl Frýdl.

Saúdové postaví v Číně rafinerii, cena rekordního projektu jde k čtvrt bilionu

Lithium v Cínovecké deponii tvoří jen zlomek procenta českých zásob. „Bylo by nicméně možné využít jej pro rozjezd českého bateriového průmyslu do doby, než se rozběhne komplikovanější hlubinná těžba,“ doplnil Frýdl.

Cínoveckou deponii ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Kov chce získávat z povrchového odkaliště po starší těžbě rud na Cínovci. Tento způsob těžby má trvat pět až šest let a firma již má pro ložisko všechna potřebná povolení.

Pád čínského bikesharingu Ofo zanechal dluhy i v Česku

S hlubinnou těžbou na Cínovci chtěl začít australský investor European Metals Holdings (EMH). Před rokem Česko vypovědělo s firmou uzavřené memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před posledními parlamentními volbami.

Lithium je považováno za kov budoucnosti. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese.

Podívejte se na archivní video

Vrch na Cínovci skrýva lithium za miliardy

Propad cen baterií byl letos rychlejší než očekávaly prognózy. Pomáhá růst výrobních kapacit, míní Bloomberg
„Zatím nic neudělali.“ Babiš chce po státním Diamu zapojení do těžby lithia
České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem
Reportáž: Den ve výcvikovém centru aerolinky Emirates
Na okraji elektromobility. Autoland Česko hraje o miliardy a vlastní budoucnost

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!