Propad cen baterií byl letos rychlejší než očekávaly prognózy. Pomáhá růst výrobních kapacit, míní Bloomberg | E15.cz

Propad cen baterií byl letos rychlejší než očekávaly prognózy. Pomáhá růst výrobních kapacit, míní Bloomberg

Propad cen baterií byl letos rychlejší než očekávaly prognózy. Pomáhá růst výrobních kapacit, míní Bloomberg
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: VTM.cz

sou

Průměrná cena lithium-iontových baterií meziročně klesla o 16 procent, tedy rychleji než očekávaly předchozí prognózy, vyplývá z nedávného průzkumu agentury Bloomberg. Průměrná cena v tomto roce klesla ze 209 na 176 dolarů za kilowatthodinu, Bloomberg přitom ještě loni očekával pokles jen na zhruba 179 dolarů.

Od roku 2010 klesla jejich cena o 85 procent. Hlavní příčinou je technologický pokrok umožňující vyšší energetickou hustotu baterii a větší výrobní kapacity, které pomáhají snižovat výrobní náklady na jednotlivou baterii, okomentoval pro Blooomberg brief hlavní energetický analytik Logan Goldie-Scot. Podle Bloombergu mají navíc výrobní kapacity celosvětově nadále růst, oproti dnešku se mají do roku 2023 ztrojnásobit.

Logan Goldie-Scot dále očekává, že bod zvratu, kdy budou elektromobily plně konkurenceschopné s vozy na běžné spalování, nastane zhruba v prvních letech příštího desetiletí, kdy má cena baterií klesnou na magickou hranici 100 dolarů za kilowatthodinu.

Šéf Tesly Elon Musk letos svým akcionářům řekl, že pokud nevzrostou ceny surovin potřebných k výrobě baterií, náklady na výrobu baterie v jeho  továrně klesnou na hranici 100 dolarů za kilowatthodinu do dvou let.


Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!