Nepokoje v Iráku ztěžují Čechům dostavbu rafinerie v Basře. Technika uvízla na lodích

Demonstranti blokují vjezd do přístavu Um Kasr nedaleko Basry

Demonstranti blokují vjezd do přístavu Um Kasr nedaleko Basry Zdroj: Reuters

Rozšíření rafinérie v jihoirácké Basře v režii tuzemské společnosti Technoexport pravděpodobně nabere krátce před dokončením zpoždění a prodraží se. Příčinou jsou aktuální sociální bouře v Iráku.
Češi do rafinerie dodávají novou destilační jednotku, parní kotel a vodohospodářské technologie.
Česká firma kvůli komplikacím s logistikou s největší pravděpodobností bude muset iráckému odběrateli započítat vícepráce.
Kontrakt na rozšíření rafinérie uzavřel Technoexport v roce 2015. Odběratelem je státní irácký podnik South Refineries Company.
Demonstranti blokují vjezd do přístavu Um Kasr nedaleko Basry
13
Fotogalerie

Rozšíření rafinérie v jihoirácké Basře v režii tuzemské společnosti Technoexport pravděpodobně nabere krátce před dokončením zpoždění a prodraží se. Příčinou jsou aktuální sociální bouře v Iráku. Celková hodnota zakázky převyšuje tři miliardy korun.

„Kvůli zákazu vycházení se občas stane, že se dodavatelé nedostaví na staveniště. Navíc je uzavřený přístav Um Kasr, takže naše dodávky na lodích nedojedou. Je tu nebezpečí, že budou vyložené v nejbližším přístavu někde v Perském zálivu,“ řekl deníku E15 statutární ředitel Technoexportu Tomáš Plachý. 

Česká firma kvůli komplikacím s logistikou s největší pravděpodobností bude muset iráckému odběrateli započítat vícepráce. Jejich objem zatím nevyčíslila. 

Bezpečnost Čechů na stavbě ale podle šéfa Technoexportu ohrožená není. Zaměstnanci bydlí přímo v areálu rafinérie. Letos v červnu se však pracovníci ropných koncernů Shell, ExxonMobil a Eni museli na čas evakuovat poté, co lokalitu jejeich ubytování v Basře zasáhly rakety. 

Aktuální potíže způsobila vlna nepokojů proti špatné sociální situaci a korupcí. Většina demonstrací se odehrává právě na jihu Iráku, kde leží Basra a přístavní město Um Kasr. Region je současně centrem irácké produkce ropy. Minulý týden zablokovali demonstranti všechny cesty do přístavu v Um Kasru. Od října přišlo při protestech o život 250 lidí. 

Kontrakt na rozšíření rafinérie uzavřel Technoexport v roce 2015. Odběratelem je státní irácký podnik South Refineries Company. Češi do rafinerie dodávají novou destilační jednotku, parní kotel a vodohospodářské technologie. Je to jedna z největších zakázek českých firem v Iráku.

Na stavbě se podílejí ještě například společnosti ZVU strojírny nebo Chemoprojekt, které patří stejně jako Technoexport do Plachého Safichem Group.