OBRAZEM: Nejdéle činné vysoké pece ve Francii vyrábějí kanalizačního potrubí už více 150 let | E15.cz

OBRAZEM: Nejdéle činné vysoké pece ve Francii vyrábějí kanalizačního potrubí už více 150 let

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzská Pont-à-Mousson (PAM) je mimořádná huť. Jedná se o nejstarší činné vysoké pece ve Francii. Kanalizační potrubí zde vyrábějí více než 150 let.

Skupina Saint-Gobain PAM je přední výrobce trubních systémů z tvárné litiny byla prvním podnikem na světě, který zavedl proces její výroby v průmyslovém měřítku.  V roce 1852 byl PAM založen, od roku 1970 se stal součástí Skupiny Saint-Gobain a své aktivity, která aktivity spojené s výrobou litinových trubních systémů dál rozvíjí.

"Každá vysoká pec se musí po několika letech znovu vyzdít a zrekonstruovat. K poslední vyzdívce došlo v Pont-à-Mousson v roce 2014. Skupina Saint-Gobain neplánuje útlum činnosti v rámci své obchodní divize PAM ve Francii ani v Česku," uvedl Jakub Benda, ředitel komunikace podniku v České republice. 

PAM je součástí skupiny Saint-Gobain, jedné z nejstarších a také nejvíce inovativních sléváren na světě. Skupina působí v 67 zemích světa, zaměstnává 179 tisíc lidí a dosahuje obratu 40.8 miliard eur.

„Do této hutě jsem se dostával šest let. Byrokratickou bariéru prostě nebylo možné prorazit. Zkusil jsem to tedy přes českou pobočku Saint-Gobain a jejich slévárnu v Králově Dvoře. Tam jsem po roce žádostí prorazil a o další rok později už balil do Francie,“ říká ke své fotoreportáži industriální fotograf Viktor Mácha.

Saint Gobain Pont-à-Mousson dnes patří mezi poslední tři činné vysokopecní závody Francie. Firma se soustředí převážně na výrobu kanalizačního potrubí a kanálových poklopů. 

Více industriálních fotografií si můžete prohlédnout na aktuální pražské výstavě Viktora Máchy

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah