Obří autoaliance vybrala první modely, ze kterých má Microsoft udělat chytrá auta | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Obří autoaliance vybrala první modely, ze kterých má Microsoft udělat chytrá auta

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Spolupráce automobilové aliance Nissan-Mitsubishi-Renault a technologické společnosti Microsoft dostává jasnější kontury, informuje server Automotive News. Nástroje informačního světa jako virtuální asistenti či velká data tak mají brzy proniknout i do osobních vozů. Aliance už vybrala první modely, jež mají z inovací těžit.

Díky technologiím Microsoftu bude moci největší automobilová skupina nabízet chytrá auta, která díky konektivitě ulehčí řidičům navigaci i provoz. Nové modely budou mít k dispozici připojení k internetu, a zákazníci tak budou moci využít i třeba vzdálenou diagnostiku. Auto samotné bude schopné upozornit v reálném čase na náhlé překážky na cestě nebo najít nejbližší a nejlevnější čerpací stranici v okolí.

Už v průběhu letošního roku vyjedou na evropské a japonské silnice první modely s popsanými vlastnostmi a vylepšeními. Volba padla na elektrický Nissan Leaf a novou generaci oblíbeného Renaultu Clio. Do roku 2022 by mělo být takto vybaveno 90 procent vyrobených aut aliance.

Automobilka Nikola Motor Company vsadí na vodík a baterie. V dubnu představí nové tahače

Výrobcům navíc první inteligentní auta poskytnou data, která využijí při vývoji autonomních vozidel.

Spolupráce mezi zmíněnými firmami byla oznámena v roce 2016. Microsoft už na vývoji softwaru spolupracoval s BMW i Volvem, francouzsko-japonská aliance je ale tou, která využije ve svých vozech ze systému technologického giganta nejvíce nástrojů.

 

Škodovácké odbory vyjednaly jednorázový bonus přes 60 tisíc, dohadování s firmou ale nekončí
Škodě loni klesl zisk o devět procent. Tržby se vyšplhaly na rekord

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!